Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Choinka od leśników dojechała do Winnego Grodu

Choinka od leśników dojechała do Winnego Grodu

Choinka z lasu, zdobiąca Zieloną Górę to już tradycja zielonogórskich leśników. Tegoroczne drzewo świąteczne przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Sulechów.

Od czterech lat RDLP w Zielonej Górze przekazuje choinkę z lasu dla zielonogórzan. Już 3 grudnia br., aby zdążyć przed Mikołajkami, dwunastometrowy świerk w pełnej eskorcie leśników i pod czujnym okiem zielonogórskiej policji podążał do Winnego Grodu wyspecjalizowanym sprzętem Ośrodka Transportu Leśnego w Świebodzinie.


Choinka z lasu została zamontowana na zielonogórskim deptaku, tuż przy Ratuszu (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Corocznie, zielonogórskie nadleśnictwa poszukują wyjątkowego drzewa, które będzie zdobiło starówkę. I tak w minionych latach mieszkańcy Zielonej Góry mogli podziwiać świerka z Nadleśnictwa Nowa Sól, dwukrotnie świąteczną atmosferę umilała jodłowa choinka z Nadleśnictwa Babimost. Natomiast tegoroczne drzewo, które było poszukiwane w regionie dyrekcji przez kilka ostatnich tygodni, przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Sulechów.


Leśnicy już czterech lat przekazują choinkę dla Miasta Zielona Góra, którą rozświetlają wspólnie z włodarzami miasta w trakcie Miejskich Mikołajek, w tym roku będzie nieco inaczej - bo online (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Ten około dwudziestoletni świerk, który będzie zdobił serce starówki, wyhodowany został na plantacji choinkowej w sulechowskich lasach. Nie wiemy jeszcze, choć już się rozglądamy, jaka będzie choinka za rok…Być może na pięciolecie mikołajkowej inicjatywy zielonogórskich leśników uda się znaleźć sosnę? W końcu to królowa naszych lasów, a dawniej właśnie ten gatunek drzewa często zdobił nasze domostwa w okresie bożonarodzeniowym.


Prace nad udekorowaniem świątecznego drzewa przez Miasto Zielona Góra zostały rozpoczęte i już od 4 grudnia będzie można podziwiać blask naturalnej choinki z lubuskich lasów (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Mimo tego, że w tym roku 6 grudnia nie będzie możliwe zorganizowanie Mikołajek Miejskich, tym samym nie nastąpi tradycyjne rozświetlenie żywej choinki przez włodarzy miasta i leśników, to na pewno uroczystej iluminacji nie zabraknie! Zatem zapraszamy na spotkanie online, już 4 grudnia o godz. 16:00, na profilu Facebook Miasta Zielona Góra, w trakcie którego będziemy mogli wspólnie zobaczyć jak Winny Gród rozświetla się na święta.


Wspominając zeszłoroczną imprezę mikołajkową życzymy wszystkim żebyśmy w 2021 roku mogli wspólnie roświetlić choinkę w sercu Zielonej Góry (fot. Ewelina Fabiańczyk)

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia regionalnego profilu Facebook, na którym opublikowaliśmy relację "choinkową" i zapraszamy również do dzielenia się w komentarzach własną fotogalerią przy choince z lasu.