Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

UCZESTNICY ERASMUS+ Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

UCZESTNICY ERASMUS+ Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

UCZNIOWIE WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ POZNAWALI ARKANA GOSPODARKI LEŚNEJ REALIZOWANEJ W POLSKICH LASACH.

W dniu 5 grudnia 2022 r.  w ramach realizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gozdnicy międzynarodowego projektu edukacyjnego ERASMUS+  Nadleśnictwo Wymiarki gościło grupę uczniów i opiekunów z trzech krajów: Anglii, Turcji i Rumuni.

Celem spotkania było poznanie pracy leśnika w Polsce oraz zapoznanie się ze znaczeniem lasów w aspekcie społecznym, przyrodniczym oraz gospodarczym.

Przybyłych gości przywitał nadleśniczy Pan Zdzisław Woźny akcentując przy tym jak duże znaczenie mają lasy dla regionu lubuskiego, mającego największą lesistość kraju sięgającą prawie 50% powierzchni. Następnie zajęcia poprowadzili edukatorzy Jerzy Szczygieł oraz Konrad Zator.

Uczniowie zostali zapoznani ze strukturami, organizacją  i działalnością Lasów Państwowych w Polsce na przykładzie Nadleśnictwa Wymiarki. W dalszej części spotkania uczestnicy poznali narzędzia i metody wykorzystywane do prowadzenia przez nadleśnictwo edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa. Nie zabrało również zwiedzania sali edukacyjnej i spaceru wokół biurowca z przystankami tematycznymi znajdującymi się na ścieżce edukacyjnej „Nad Stawem”.

Spotkanie zakończyła dyskusja, w której aktywny udział wzięli zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie. Tematem wiodącym były zagadnienia związane z możliwościami wyboru zawodu leśnika w Polsce, w kontekście wymaganego wykształcenia, predyspozycji kandydatów. Były również zapytania jak zawód ten jest postrzegany w społeczeństwie i przestrzeni publicznej. Wymiana młodzieży zrealizowana została w ramach projektu "Setting priorities in career planning" czyli „Ustalanie priorytetów w planowaniu kariery”. Spotkanie poza celami głównymi pozwoliło uczniom na zdobycie praktycznych „szlifów” języka angielskiego, co wydaje się bardzo istotną wartością dodaną tego rodzaju spotkań.

Autor: J.Karwański