Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WIECZÓR AUTORSKI

WIECZÓR AUTORSKI

Nadleśnictwo Wymiarki wspólnie z Urzędem Gminy Przewóz zorganizowało w dniu 19 maja 2023 r. wieczór autorski z Panem Andrzejem Szelążkiem, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i autorem książki „Dzieci Wojny Historie Prawdziwe Ocalić od zapomnienia”.

Autor, leśnik w trzecim pokoleniu podjął się trudu spisania historii repatriantów, którzy wskutek wydarzeń II wojny światowej trafili na tzw. Ziemie Odzyskane. Sam bohater spotkania jest potomkiem „Dzieci Wojny”, którego rodzina wyjechała z położonej w dzisiejszej Ukrainie miejscowości Milczyce i osiedliła się w zachodniopomorskich Brwicach.

Wybór miejsca spotkania autorskiego nie był przypadkowy, bowiem większość osób żyjących w miejscowości Lipna pochodzi właśnie z wspomnianych Milczyc. W efekcie duża część społeczeństwa zamieszkującego Brwice i Lipną posiada wspólne więzy rodzinne.

Drugim prelegentem przybyłym na wieczór autorski był Augustyn Wiernicki, autor książki "Śladami Polskich Dzieci Wojny" i jednocześnie Prezes Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny.

Obaj prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali jak ważne jest zachowanie prawdy historycznej oraz konieczność uszanowania przeżyć i doznanych cierpień przez repatriantów z okresu II wojny światowej.

fot. J.Karwańska

Wydarzenie uświetnił występ dzieci z zespołu „Szyk” działającym przy Bibliotece i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju pod opieką instruktor Elżbiety Moski. Dzieci zaśpiewały piosemnki patriotyczne związane z tematyką spotkania.

fot. J.Karwańska

Ponadto Pan Andrzej Szelążek zaprezentował swoje płaskorzeźby wykonane z drewna lipowego inspirowane motywami przyrodniczymi, sakralnymi i środowiskiem leśnym.

fot. J.Karwańska

Spotkanie cieszyło się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności o czym świadczyła duża frekwencja przybyłych słuchaczy. Wspólne działanie nadleśnictwa i samorządu terytorialnego pozwoliło na wspomnienia bliskie sercom okolicznych mieszkańców oraz stanowiły powód do spotkania „wielkiej milczyckiej rodziny ”.