Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy wzięli udział w gminnych Dożynkach

Leśnicy wzięli udział w gminnych Dożynkach

Tradycyjne Dożynki, podziękowanie Bogu za zebrane plony odbyły się w sobotę 28 sierpnia. Delegacja leśników z Nadleśnictwa Wymiarki ponownie zagościła ze swoim stoiskiem w Przewozie.

Uroczysta msza św. została odprawiona tym razem plenerowo. Eucharystię, podczas której złożone zostały dziękczynne wieńce i kosze celebrował ksiądz proboszcz Jerzy Kot.

Po mszy Wójt Gminy Przewóz Pan Mariusz Strojny zaingurował Dożynki Gminne oraz Międzynarodowy Dzień Dziecka, który został przesunięty z terminu czerwcowego, ze względu na sytuację pandemiczną.

Podczas obchodów dożynkowych przybyli mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście mieli okazję oglądać i słuchać występów:

- Zespołu "Chabry" ze Złotnika,

- Zespołu "Jutrzenka" z Olbrachtowa,

- dzieci z Gminnego Przedszkola w Przewozie,

- Zespołu "Mała Tęcza" z Olbrachtowa,

Przepiękny koncert lubuskiego Zespołu "Pieśni i Tańca im. L.Figasa zakończył się wspólnym Polonezem z mieszkańcami Gminy Przewóz, którego poprowadził Wójt.

Po występach artystycznych przyszedł czas na rozstrzygnięcie corocznego konkursu kulinarnego oraz rywalizacji o najpiękniejszy wieniec i chleb w Gminie Przewóz.

Również dla dzieci przewidziano szereg atrakcji m.in: dmuchane zjeżdzalnie, warsztaty plastyczne, zabawy z animatorem, bańki mydlane, byk rodeo, malowanie twarzy, mobilna sala zabaw, dmuchany dart. Dla amatorów słodkości czekały stoiska z lodami, goframi czy watą cukrową.

Niezwykle barwne stoły ustawione na płycie boiska piłkarskiego tym razem zastawione były głównie bochnami chleba, darami ziemi czyli owocami i warzywami, przetworami z owoców oraz miodami. Nie zabrakło także nalewek.

Podczas corocznych dożynek w Przewozie nie zabrakło również naszego stoiska. Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki bawili i jednocześnie uczyli swoich słuchaczy organizując masę ciekawych konkursów i quizów o tematyce leśnej. Na zwycięzców czekały oczywiście wspaniałe nagrody i gadżety. Największą uwagę stoisko przykuwało wśród najmłodszych mieszkańców gminy. Dzieci ale także i ich rodzice mogi porozmawiać z naszymi pracownikami na tematy "leśne" i nie tylko. Padały rónież bardzo ważne pytania jak np. " Kiedy i gdzie będą w końcu grzyby" ?

Imprezę zakończył genialny występ kabaretu "Ciach" oraz zabawa taneczna, która tradycyjnie trwała do świtu.

Za udział oraz wspaniałą organizację tak wielkiej imprezy dziękujemy i gratulujemy władzom Gminy i wszystkich Sołectw. Czekamy na zaproszenie za rok. Darz Bór