Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Udaremniono kradzież drewna

Udaremniono kradzież drewna

Czujne oko kamery zainstalowanej przez Straż Leśną z Nadleśnictwa Wymiarki (RDLP w Zielonej Górze) pozwoliło ująć sprawcę kradzieży drewna.

W dniu 2 listopada 2022r. w późnych godzinach wieczornych Komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Wymiarki w wyniku prowadzonych  działań operacyjnych ustalił, że po terenie leśnictwa Borowe porusza się podejrzany traktor z przyczepą. W związku z ostatnią kradzieżą, która miała miejsce w tym leśnictwie strażnicy leśni podjęli nocną interwencję. Wspólnie z patrolem Policji ustawiono zasadzkę przy wjeździe na drogę publiczną. Podejrzany traktor wraz załadowaną drewnem przyczepą został zatrzymany do kontroli. W wyniku ustaleń okazało się, że kierujący ciągnikiem, mieszkaniec wsi Borowe, przewoził drewno brzozowe i sosnowe bez wymaganych dokumentów potwierdzających ich zakup i zgodę na wywóz.

W toku złożonych wyjaśnień przez kierującego ciągnikiem ustalono, że na terenie leśnictwa Borowe znajduje się jeszcze jedna przyczepka z drewnem. W celu okazania i potwierdzenia tego faktu służby wraz z podejrzanym udały się we wskazane miejsce. Po przyjeżdzie na miejsce zlokalizowano przyczepkę, która była uszkodzona - nie posiadała jednego koła.

Informujemy, że teren Nadleśnictwa Wymiarki jest stale monitorowany nie tylko przez pracowników Służby Leśnej oraz Straży Leśnej, ale także przez zamontowane i ukryte elektroniczne urządzenia monitorujące (fotopułapki, kamery).W wyniku przesłuchań podejrzanego i ustaleń śledczych  okazało się, że drewno zostało skradzione z terenu sąsiedniego nadleśnictwa będącego w zasięgu RDLP Wrocław. Dalsze czynności prowadzi aktualnie tamtejsza Straż Leśna oraz Komisariat Policji w Iłowej.

Przestrzegamy, że kradzież drewna, może zostać zakwalifikowana jako przestępstwo Zgodnie z kodeksem karnym, sprawcy kradzieży drewna grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo sprawca może zostać ukarany przez sąd koniecznością zapłaty tzw. nawiązki, której wysokość wynosi podwójną wartość skradzionego drewna.

Opisany przykład wskazuje, że złodzieje okradający lasy nie pozostają bezkarni. Lasy Nadleśnictwa Wymiarki są patrolowane m.in. przez Służbę Leśną oraz monitorowane przez specjalistyczny sprzęt dedykowany przedmiotowym czynnościom.