Wydawca treści
Polskie lasy
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.
Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.
W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.
Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.
W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.
Raporty o stanie lasów w Polsce
Najnowsze aktualności
VII BIEG WILKA ZA NAMI
VII BIEG WILKA ZA NAMI
W dniu 6 lipca 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Wymiarki odbyła się VII edycja Biegu Wilka. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza przyciągnęła wielu entuzjastów biegania. Trasa była piękna ale i również wymagająca za sprawą bardzo wysokiej temperatury.
Nadleśnictwo Wymiarki było współorganizatorem i jednym z partnerów biegu. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 5 km oraz 10 km. Nowością w tym roku był Leśny Marsz Nordic Walking. Dodatkowo zorganizowany został bieg charytatywny „bieg wilczka” na dystansie około 2,0 km, z którego dochód przekazano dla syna Jacka Kaiser leśniczego Leśnictwa Chwalim w Nadleśnictwa Babimost. Łącznie podczas całej akcji charytatywnej udało się zebrać 8 790 zł. Bieg Wilka otwierał trwające dwa dni obchody święta miasta Gozdnica. Na stracie biegu głównego pojawiło sie 182 biegaczy w tym również biegacze z przygranicznych miejscowości Forst oraz Cottbus.
Start biegu głównego foto. J. Kazimir
Leśny Marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Najstarsza uczestniczka miała 73 lata!! Gratulujemy!! foto. J.Kazimir
Wśród zawodników znaleźli się również pracownicy Lasów Państwowych:
- Adriana Matusiak- Nadleśnictwo Zielona Góra
- Artur Krasuski- Nadleśnictwo Węgliniec
- Bartłomiej Michalski- Nadleśnictwo Lipinki
Na zdjęciu zwycięzcy kategorii pracowników LP A.Matusiak oraz B. Michalski foto. A Żyworonek
W Leśnej Osadzie Nadleśnictwa Wymiarki, Lipinki oraz PZŁ Zielona Góra czekały gry i zagadki przyrodnicze oraz sportowe zabawy dla najmłodszych.
Ekipa Nadleśnictwa Wymiarki foto. J.Kazimir
Nie zabrakło również stoiska oraz degustacji produktów marki „Dobre z lasu”, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Promowane produkty spożywcze tej marki pochodzą głównie z lasu, co sprawia, że należą do niezwykle wyjątkowych, cennych odżywczo oraz bardzo zdrowych.
Stoisko "Dobre z Lasu" foto.J.Kazimir
Wszystkim osobom i instytucjom wspierającym VII edycję Biegu Wilka oraz akcję charytatywną dla Wojtka składamy serdeczne podziękowania, natomiast zawodnikom gratulujemy ukończenia biegu.