Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zanocuj w lesie

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i survivalu Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.

Nadleśnictwo Wymiarki wyznaczyło w ramach Programu „Zanocuj w lesie” dwa obszary w leśnictwach Wymiarki i Zabłocie o łącznej powierzchni ok. 1500 ha, na których od 01.05.2021r. miłośnicy buschcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji mBDL Android lub  iPhone, gdzie z menu ożna wybrać – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego. W aplikacji mBDL można pobrać mapę offline.

 

 

Celem programu jest umożliwienie rozproszonego biwakowania na obszarze leśnym bez przygotowania przez nadleśnictwo infrastruktury biwakowej.

Program „Zanocuj w lesie” powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru,

  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
    -miejsce przy wiacie w oddz. 102, przy drodze Wymiarki-Lipna

    -oraz polana w oddz. 255 w pobliżu stawu
    Na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie" dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.

  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu Zakazy wstępu do lasu. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu Zasady korzystania z terenów leśnych

  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Na mapach powyżej kolorem czerwonym zakreślono fragmenty drzewostanów, w których mogą być prowadzone aktualnie prace gospodarcze. Zakaz wstępu w terenie oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawiane przy drogach i szlakach w rejonach prac.

  6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków

  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które obwody łowieckie wyłączone z dzierżawienia (OHZ) mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!          

a. Obszar w leśnictwie Wymiarki – OHZ 227

b. Obszar w leśnictwie Zabłocie – OHZ 230

  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (materiały do pobrania ponżej) oraz przesłanie go na adres wymiarki@zielonagora.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Tomasz Sygit: tel. 729 058 863

e-mail: tomasz.sygit@zielonagora.lasy.gov.pl

preferowany kontakt mailowy

 

UWAGA

Już teraz możesz podzieliś się swoimi opiniami odnośnie wprowadzonej przez Lasy Państwowe akcji pt; "Zanocuj w lesie". Wejdź do zakładki Ankieta - to zajmie tylko 10min.

 

 

Materiały do pobrania:

  1. Decyzja Nadleśniczego Nadleśnictwa Wymiarki

  2. Regulamin,

  3. Zgłoszenie noclegu w ramach Programu Zanocuj w Lesie

  4. mapa-1mapa-2

  5. infografiki (1. jak odnaleźć się w lesie, 2. leśny savoir-vivre, 3. jak zachować się w lesie w czasie burzy)

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

RASOWE CZWORONOGI NA DAWNYCH WŁOŚCICH HOCHBERGA

RASOWE CZWORONOGI NA DAWNYCH WŁOŚCICH HOCHBERGA

W dniu 18 września 2021 r. w Iłowej odbyło się święto Parku Dworskiego połączone z II Krajową wystawą psów myśliwskich.

Areną wydarzeń stał się pięknie zrewitalizowany Park Dworski w Iłowej. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Zarówno miasto Iłowa posiadające w swoim herbie wizerunek psa rasy chart, jak i Park Dworski, mają historycznie potwierdzone tradycje związane z hodowlą psów. Tradycje te sięgają początków XX wieku, kiedy hrabia Friedrich Maximilian von Hochberg, trzeci syn księcia Jana Henryka XI oraz szwagier księżnej Daisy otrzymał od ojca w 1902 roku zamek w Iłowej. Był on człowiekiem bardzo dobrze wykształconym, posiadającym wiele talentów. Przyczynił się do rozbudowy ogrodu angielskiego o założenia w stylu francuskim, japońskim oraz chińskim. Był także zapalonym myśliwym oraz miłośnikiem psów i koni. W parku wybudował tor gdzie odbywały się wyścigi psów oraz podziemne przejście, którym podczas deszczu mógł przejść do psiarni. Utworzony został również na tym terenie cmentarz dla psów, z którego do dziś zachowały się fragmenty epitafiów. Dodatkowo wyznaczona data krajowej wystawy psów, zbiegła się z setną rocznicą śmierci hrabiego Hochberga, który zmarł  16 września 1921 r.

W wystawie brało udział ponad 250 psów reprezentujących 58 ras. Wydarzenie zgromadziło liczne grono hodowców, myśliwych oraz okolicznych mieszkańców podziwiających przedstawicieli psiej arystokracji.

fot. J.Karwański

Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci oraz zwiedzających. Odbył się również festiwal orkiestr dętych

Nadleśnictwo Wymiarki przygotowało stoisko związane z edukacją przyrodniczo-leśną. Tematem przewodnim było rozpoznawanie rodzimych gatunków drzew na podstawie liści lub owoców.

 Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych.