Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwaty Przyrody

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki, pomimo dużego udziału sosny w składzie gatunkowym drzewostanów, charakteryzują się dużym bogactwem fauny, flory i fungii. Znajdują się tutaj stanowiska wielu zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, z których część została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki znajduje się 5 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 285,70 ha (wg stanu na 05.03.2025 r.), w tym:
  • 1 rezerwat leśny,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 1 rezerwat florystyczny,
Najważniejsze rezerwaty pod względem fitosocjologicznym i florystycznym, to rezerwaty: „Wrzosiec"„Żurawie Bagno" i „Przygiełkowe Moczary" oraz "Nad Młyńską Strugą" i "Zacisze". Chronią one występujące na skraju zasięgu w Europie stanowiska roślin o atlantyckim typie zasięgu jak wrzosiec bagienny czy przygiełka brunatna, znajdujące się w Polskiej czerwonej księdze roślin (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001).
Poniżej linki do kompletu informacji o rezerwatach ze strony CRFOP - http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, w której prezentowane są dane przestrzenne, dotyczące m.in. form ochrony przyrody w Polsce. Jest ona dostępna pod adresem geoserwis.gdos.gov.pl.
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia przeciwpożarowe na terenie Składu Potok – kluczowa współpraca służb

Ćwiczenia przeciwpożarowe na terenie Składu Potok – kluczowa współpraca służb

W dniu 25 kwietnia 2025 roku na terenie wojskowego składu w Potoku przeprowadzono ćwiczebny alarm pożarowy, który miał na celu sprawdzenie skuteczności współpracy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną (PSP), Wojskową Strażą Pożarną (WSP) oraz Lasami Państwowymi reprezentowanymi przez Nadleśnictwo Wymiarki. Ćwiczenia pokazały, jak ważne jest skoordynowane działanie w sytuacjach kryzysowych.

Scenariusz zakładał rozprzestrzenianie się ognia w magazynie z koniecznością ewakuacji osób poszkodowanych, co wymusiło natychmiastową reakcję służb. Strażacy PSP i WSP, działając ramię w ramię, przeprowadzili skuteczną akcję gaśniczą, wykorzystując specjalistyczny sprzęt oraz techniki taktyczne. Kluczowym aspektem było także wsparcie Lasów Państwowych, które dostarczyły niezbędne informacje dotyczące warunków terenowych oraz potencjalnych zagrożeń związanych z pobliskimi obszarami leśnymi.
"Współpraca między różnymi służbami ratowniczymi jest kluczowa. Im lepiej się znamy i współdziałamy, tym skuteczniej możemy chronić ludzi i mienie"- Komendant miejscowej jednostki WSP

Komendant miejscowej jednostki WSP podkreślił, że tego typu ćwiczenia są niezbędne do utrzymania najwyższego poziomu gotowości operacyjnej.

Ćwiczenia zakończyły się sukcesem, a ich wyniki zostaną wykorzystane do dalszych analiz oraz udoskonalenia procedur operacyjnych. Regularne tego typu inicjatywy wzmacniają nie tylko zdolności reagowania, ale także budują wzajemne zaufanie pomiędzy służbami, co w sytuacji rzeczywistego zagrożenia może okazać się decydujące.