Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwaty Przyrody

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki, pomimo dużego udziału sosny w składzie gatunkowym drzewostanów, charakteryzują się dużym bogactwem fauny, flory i fungii. Znajdują się tutaj stanowiska wielu zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, z których część została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki znajduje się 5 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 240,01 ha (wg stanu na 01.01.2024 r.), w tym:
  • 1 rezerwat leśny,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 1 rezerwat florystyczny,
Najważniejsze rezerwaty pod względem fitosocjologicznym i florystycznym, to rezerwaty: „Wrzosiec"„Żurawie Bagno" i „Przygiełkowe Moczary" oraz "Nad Młyńską Strugą" i "Zacisze". Chronią one występujące na skraju zasięgu w Europie stanowiska roślin o atlantyckim typie zasięgu jak wrzosiec bagienny czy przygiełka brunatna, znajdujące się w Polskiej czerwonej księdze roślin (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001).
Poniżej linki do kompletu informacji o rezerwatach ze strony CRFOP - http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, w której prezentowane są dane przestrzenne, dotyczące m.in. form ochrony przyrody w Polsce. Jest ona dostępna pod adresem geoserwis.gdos.gov.pl.
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny dla młodzieży ze szkół średnich

Konkurs fotograficzny dla młodzieży ze szkół średnich

"Las w oczach młodych ludzi"

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Zielonej Górze serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym, objętym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze - "Las w oczach młodych ludzi".  Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

Konkurs trwa do 31.10.2022 r. (termin przesyłania zdjęć) i jest skierowany do uczniów szkół średnich z województwa lubuskiego.

Autorskie zdjęcia, wykonane cyfrowo lub analogowo, można przesyłać w trzech kategoriach:
1. Pejzaż leśny
2. Świat leśnych zwierząt
3. Zjawisko leśne.

Każdy uczestnik może przesłać łącznie 3 zdjęcia - po jednym z każdej kategorii. Autor składa prace w dwóch wersjach - elektronicznej i papierowej - za pośrednictwem swojej szkoły lub bezpośrednio do organizatora.

Z każdej kategorii jury wybierze po 10 najciekawszych prac. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne i cenne nagrody - m. in. voucher na warsztaty fotograficzne z profesjonalistą oraz udział w wystawie pokonkursowej.

Szczegóły znajdują się na końcu tekstu, w regulaminie konkursu. Dodatkowych informacji udziela Joanna Pałys (joanna.palys@zielonagora.lasy.gov.pl). 

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Regulamin konkursu fotograficznego SITLiD