Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwaty

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki, pomimo dużego udziału sosny w składzie gatunkowym drzewostanów, charakteryzują się dużym bogactwem fauny, flory i fungii. Znajdują się tutaj stanowiska wielu zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, z których część została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki znajduje się 5 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 240,01 ha (wg stanu na 01.03.2021 r.), w tym:
  • 1 rezerwat leśny,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 1 rezerwat florystyczny,
Najważniejsze rezerwaty pod względem fitosocjologicznym i florystycznym, to rezerwaty: „Wrzosiec"„Żurawie Bagno" i „Przygiełkowe Moczary" oraz "Nad Młyńską Strugą" i "Zacisze". Chronią one występujące na skraju zasięgu w Europie stanowiska roślin o atlantyckim typie zasięgu jak wrzosiec bagienny czy przygiełka brunatna, znajdujące się w Polskiej czerwonej księdze roślin (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001).
Poniżej linki do kompletu informacji o rezerwatach ze strony CRFOP - http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, w której prezentowane są dane przestrzenne, dotyczące m.in. form ochrony przyrody w Polsce. Jest ona dostępna pod adresem geoserwis.gdos.gov.pl.
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KRAJOWA WYSTAWA PSÓW MYŚLIWSKICH

KRAJOWA WYSTAWA PSÓW MYŚLIWSKICH

W dniu 10 września 2023 r. w Iłowej odbyła się IV Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich.

Już po raz czwarty do pięknie zrewitalizowanego Parku Dworskiego w Iłowej zjechali posiadacze i miłośnicy psów ras myśliwskich. W tegorocznej edycji wystawy udział wzięło 203 czworonożnych przyjaciół człowieka, reprezentujących 60 ras. Część obecnych na wystawie ras myśliwskich bardzo rzadko widywana jest podczas polowań w terenie, co stanowiło dodatkowy element „poznawczo-edukacyjny” dla zwiedzających oraz dla samych myśliwych.

Nadleśnictwo Wymiarki w ramach prowadzonych działań edukacyjnych związanych z prowadzonym Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny corocznie wspiera organizację tego wydarzenia. W roku bieżącym uruchomione zostało stoisko edukacyjne, które jak co roku cieszyło się dużą popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Przybliżano społeczeństwu zagadnienia związane z gospodarką leśną oraz łowiecką.

fot. J.Górecka - Karwańska

Pogoda tego dnia dopisała wyśmienicie, co przełożyło się także na dużą frekwencję wśród osób odwiedzających wystawę.

Słowa uznania należą się władzom miasta Iłowa oraz Związkowi Kynologicznemu w Polsce oddział Zielona Góra, które po raz kolejny podjęły się trudu organizacji wystawy, i zrealizowały ją sposób perfekcyjny.