Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwaty Przyrody

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki, pomimo dużego udziału sosny w składzie gatunkowym drzewostanów, charakteryzują się dużym bogactwem fauny, flory i fungii. Znajdują się tutaj stanowiska wielu zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, z których część została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki znajduje się 5 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 240,01 ha (wg stanu na 01.01.2024 r.), w tym:
  • 1 rezerwat leśny,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 1 rezerwat florystyczny,
Najważniejsze rezerwaty pod względem fitosocjologicznym i florystycznym, to rezerwaty: „Wrzosiec"„Żurawie Bagno" i „Przygiełkowe Moczary" oraz "Nad Młyńską Strugą" i "Zacisze". Chronią one występujące na skraju zasięgu w Europie stanowiska roślin o atlantyckim typie zasięgu jak wrzosiec bagienny czy przygiełka brunatna, znajdujące się w Polskiej czerwonej księdze roślin (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001).
Poniżej linki do kompletu informacji o rezerwatach ze strony CRFOP - http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, w której prezentowane są dane przestrzenne, dotyczące m.in. form ochrony przyrody w Polsce. Jest ona dostępna pod adresem geoserwis.gdos.gov.pl.
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Trio z sąsiedztwa uratowane

Trio z sąsiedztwa uratowane

Pracowite popołudnie leśników z Nadleśnictwa Wymiarki, przyniosło nadzieję dla trzech piskląt. Dzięki szybkiej reakcji i zaangażowaniu pracowników Lasów Państwowych, trójka pechowców trafiła pod opiekę profesjonalistów z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt-Klekusiowo.

Do Nadleśnictwa Wymiarki w dniu 29 kwietnia br., w godzinach popołudniowych dotarła alarmująca wiadomość od jednego z mieszkańców Wymiarek, który przekazał informację o pisklaku znajdującym się poza gniazdem. Jakub Kazimir – Specjalista SL ds. ochrony lasu i przyrody natychmiast zareagował udając się pod wskazane miejsce, które było oddalone od siedziny nadleśnictwa o niespełna 500m. Okazało się, że pomocy potrzebuje nie jeden a trzy pisklaki, które wypadły z gniazda znajdującego się na dachu budynku. !

Ptaki zostały odpowiednio zabezpieczone nakarmione solidną porcją dżdżownic i przewiezione do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo” w Tomaszowie Bolesławieckim. Tam, pod fachową opieką weterynarzy, pisklaki w inkubatorze dorosną do dnia wypuszczenia na wolność. Kolega Jakub, po raz kolejny pomógł skrzydlatym przyjaciołom (link krogulec uratowany)

To jedna z wielu interwencji leśników z Nadleśnictwa Wymiarki. W bieżącym roku jest to pierwsza interwencja. W ubiegłym roku interweniowaliśmy 6 razy, m.in. w odniesieniu do żurawia, sikorek, jeża, mysikrólika,krogulca. Zaistniała sytuacja doskonale pokazuje, że wraz z nastaniem wiosny podczas korzystania z uroków leśnych ostępów możemy spotkać chore lub ranne zwierzę. Zasady postępowania prezentuje poniższa infografika.

Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Klekusiowa (link).