Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rezerwaty Przyrody

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki, pomimo dużego udziału sosny w składzie gatunkowym drzewostanów, charakteryzują się dużym bogactwem fauny, flory i fungii. Znajdują się tutaj stanowiska wielu zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt, z których część została wpisana do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki znajduje się 5 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni 240,01 ha (wg stanu na 01.01.2024 r.), w tym:
  • 1 rezerwat leśny,
  • 3 rezerwaty torfowiskowe,
  • 1 rezerwat florystyczny,
Najważniejsze rezerwaty pod względem fitosocjologicznym i florystycznym, to rezerwaty: „Wrzosiec"„Żurawie Bagno" i „Przygiełkowe Moczary" oraz "Nad Młyńską Strugą" i "Zacisze". Chronią one występujące na skraju zasięgu w Europie stanowiska roślin o atlantyckim typie zasięgu jak wrzosiec bagienny czy przygiełka brunatna, znajdujące się w Polskiej czerwonej księdze roślin (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001).
Poniżej linki do kompletu informacji o rezerwatach ze strony CRFOP - http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi witrynę interaktywnych map Geoserwis, w której prezentowane są dane przestrzenne, dotyczące m.in. form ochrony przyrody w Polsce. Jest ona dostępna pod adresem geoserwis.gdos.gov.pl.
 
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na festiwal

Zapraszamy na festiwal

Serdecznie zapraszamy na 4 edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów, Śpiewaków i Kapel Ludowych „Na Przydrożku”.

Po raz drugi mamy zaszczyt ugoszczenia uczestników i sympatyków festiwalu na terenie parku otaczającego siedzibę Nadleśnictwa Wymiarki. To wyjątkowa okazja na spędzenie czasu na łonie natury!

Wydarzenie na celu propagowanie, upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kulturowego niematerialnego i materialnego z zakresu polskiej kultury ludowej. W ciągu trzech dni odbywać się będą warsztaty tańca i rękodzieła, koncerty muzyki ludowej, a wieczorem organizatorzy zapraszają na biesiadę i potańcówkę. Spotkanie jest okazją do integracji międzypokoleniowej i stanowi ciekawą ofertę aktywizacji seniorów.

W sobotę, 15.06. zapraszamy na stoisko edukacyjno-promocyjne Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie chętnych zabierzemy na spacer po ścieżce sensorycznej i pozwolimy poczuć las wszystkimi zmysłami. Pokażemy, że jest wspaniałym miejscem do aktywnego i zdrowego wypoczynku.

W namiocie nasi edukatorzy zapraszają do gier i zabaw nie tylko najmłodszych uczestników.
W niezwykłych okolicznościach przyrody i w akompaniamencie ludowej muzyki zachęcimy do zgłębiania wiedzy o zrównoważonej gospodarce leśnej, ochronie przyrody oraz zachowaniu bezpieczeństwa podczas leśnych wycieczek. Spotkanie będzie też niepowtarzalną okazją do wspólnego świętowania jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych.

Do zobaczenia w parku!