Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sankcje i kary

Art. 29 i 30 "Ustawy o lasach" nakłada na Straż Leśną obowiązek egzekwowania od korzystających z lasu przestrzegania przepisów prawnych, których celem jest ochrona lasu przed szkodnictwem.

Przestępstwami i wykroczeniami szczególnie zwalczanymi w lasach są między innymi:

  1. Kradzież drewna z lasu (art. 290 Kodeksu karnego) – podlega odpowiedzialności jak za kradzież (art. 278 Kodeksu karnego);

  2. Wydobywanie piasku, żwiru, gliny lub torfu, niszczenie lub uszkadzanie urządzeń służących do utrzymania zwierząt lub ptaków, kopie dołów lub rowów na gruncie leśnym lub rolnym nienależącym do sprawcy - podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany (art. 154 Kodeksu wykroczeń).

  3. Wjazd pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem przez osoby nie będące do tego uprawnione albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawianie takich pojazdów w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym - podlega karze grzywny (do 500 zł) (art. 161 Kodeksu wykroczeń).

  4. Zanieczyszczanie gleby lub wody albo wyrzucanie do lasu kamieni, śmieci, złomu, padliny lub innych nieczystości, albo zaśmiecanie lasu w inny sposób - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 162 ust. 1 Kodeksu wykroczeń).

  5. Puszczanie w lesie psa luzem poza czynnościami związanymi z polowaniem - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 166 Kodeksu wykroczeń).

  6. Dokonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji - podlega karze aresztu, grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 82 § 1 Kodeksu wykroczeń).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Rozmowy w sprawie wspólnych projektów transgranicznych

Rozmowy w sprawie wspólnych projektów transgranicznych

W Centrum spotkań leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach obradowano na temat możliwości złożenia wspólnego wniosku o dofinansowanie działań transgranicznych

Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki w ramach podpisanego porozumienia o współpracy transgranicznej z Powiatem Görlitz (Landkreis Görlitz) zorganizowali w dniu 29 sierpnia 2023 spotkanie w celu rozeznania możliwości ubiegania się o środki finansowe z Programu Interreg Polska – Saksonia 2021-2027.

 

fot. J.Karwański

 

Spotkanie dotyczyło uzgodnienia możliwych do realizacji działań przez partnerów z Polski i Niemiec. Ustalono że podjęta zostanie próba pozyskania środków finansowych w ramach Priorytetu 2: Pogranicze otwarte na edukację, kulturę i turystykę. Na chwilę obecną wstępne deklaracje wspólnego aplikowania o zewnętrzne środki finansowe złożyli: Nadleśnictwo Wymiarki, Nadleśnictwo Lipinki, Fundacja Natura Polska, Powiat Görlitz, Centrum Edukacji Ekologicznej Wilk z miejscowości Rietschen oraz Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga z Görlitz. Lista partnerów nie została ostatecznie zamknięta i możliwe jest powiększenie tego grona.

W wyniku dyskusji uzgodniono, że realizowane będą dalsze, wspólne spotkania ukierunkowane na rzecz rozwoju pogranicza polsko-niemieckiego.