Widok zawartości stron
Sankcje i kary
Art. 29 i 30 "Ustawy o lasach" nakłada na Straż Leśną obowiązek egzekwowania od korzystających z lasu przestrzegania przepisów prawnych, których celem jest ochrona lasu przed szkodnictwem.
Przestępstwami i wykroczeniami szczególnie zwalczanymi w lasach są między innymi:
-
Kradzież drewna z lasu (art. 290 Kodeksu karnego) – podlega odpowiedzialności jak za kradzież (art. 278 Kodeksu karnego);
-
Wydobywanie piasku, żwiru, gliny lub torfu, niszczenie lub uszkadzanie urządzeń służących do utrzymania zwierząt lub ptaków, kopie dołów lub rowów na gruncie leśnym lub rolnym nienależącym do sprawcy - podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany (art. 154 Kodeksu wykroczeń).
-
Wjazd pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem przez osoby nie będące do tego uprawnione albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawianie takich pojazdów w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym - podlega karze grzywny (do 500 zł) (art. 161 Kodeksu wykroczeń).
-
Zanieczyszczanie gleby lub wody albo wyrzucanie do lasu kamieni, śmieci, złomu, padliny lub innych nieczystości, albo zaśmiecanie lasu w inny sposób - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 162 ust. 1 Kodeksu wykroczeń).
-
Puszczanie w lesie psa luzem poza czynnościami związanymi z polowaniem - podlega karze grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 166 Kodeksu wykroczeń).
-
Dokonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji - podlega karze aresztu, grzywny (do 500 zł) albo karze nagany (art. 82 § 1 Kodeksu wykroczeń).
Najnowsze aktualności
Rozmowy w sprawie wspólnych projektów transgranicznych
Rozmowy w sprawie wspólnych projektów transgranicznych
W Centrum spotkań leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach obradowano na temat możliwości złożenia wspólnego wniosku o dofinansowanie działań transgranicznych
Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki w ramach podpisanego porozumienia o współpracy transgranicznej z Powiatem Görlitz (Landkreis Görlitz) zorganizowali w dniu 29 sierpnia 2023 spotkanie w celu rozeznania możliwości ubiegania się o środki finansowe z Programu Interreg Polska – Saksonia 2021-2027.
fot. J.Karwański
Spotkanie dotyczyło uzgodnienia możliwych do realizacji działań przez partnerów z Polski i Niemiec. Ustalono że podjęta zostanie próba pozyskania środków finansowych w ramach Priorytetu 2: Pogranicze otwarte na edukację, kulturę i turystykę. Na chwilę obecną wstępne deklaracje wspólnego aplikowania o zewnętrzne środki finansowe złożyli: Nadleśnictwo Wymiarki, Nadleśnictwo Lipinki, Fundacja Natura Polska, Powiat Görlitz, Centrum Edukacji Ekologicznej Wilk z miejscowości Rietschen oraz Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga z Görlitz. Lista partnerów nie została ostatecznie zamknięta i możliwe jest powiększenie tego grona.
W wyniku dyskusji uzgodniono, że realizowane będą dalsze, wspólne spotkania ukierunkowane na rzecz rozwoju pogranicza polsko-niemieckiego.