Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szlaki konne

Turystyka konna od kilkunastu lat przeżywa renesans i staje się nie tylko sposobem na aktywny wypoczynek. Okazuje się bowiem, że w ofercie wypoczynkowej tworzonej pod oczekiwania współczesnego turysty nie może zabraknąć jazdy konnej.

„KONNO PRZEZ LAS”

Wychodząc naprzeciw miłośnikom koni Nadleśnictwo Wymiarki wraz z innymi ościennymi Nadleśnictwami (Nadleśnictwo Ruszów, Żagań, Lipinki Łużyckie) udostępniły swoje drogi i linie oddziałowe oraz infrastrukturę turystyczną aby wspólnie ze Stowarzyszeniem „Lokalna Grupa Działania Bory Dolnośląskie z siedzibą w Iłowej otworzyć w 2010 roku kilkudzisięciokilometrowy szlak konny PTTK Bory Dolnośląskie.

Umowę zawarto w celu ogólnospołecznego udostępniania gruntów leśnych poprzez organizację Leśnych Szlaków Konnych dla rozwoju turystyki, sportu, rekreacji, popularyzacji walorów przyrodniczych i kulturowych Regionu Borów Dolnośląskich. Cele realizowane poprzez tę umowę zgodne są z Zintegrowaną Strategią Rozwoju Obszarów Wiejskich Bory Dolnośląskie realizowanej w ramach programu LEDER+, oraz z Lokalną Strategią Rozwoju Bory Dolnośląskie wdrażanej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Inauguracja otwarcia szlaku nastąpiła 10 września 2010 roku przy Zamku w Kliczkowie. Na uroczystym otwarciu nowej trasy konnej obecny był m.in. Jerzy Pokój - przewodniczący sejmiku województwa, Jerzy Ludwin - prezes Fundacji Bory Dolnośląskie i Jarosław Charłampowicz - prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Trasę przejazdu konnego wytyczono wzdłuż Kwisy. Na trasie znajduje się wiele atrakcji turystycznych i miejsc postoju dla koni. Są też miejsca noclegowe i stajnie. Na całej drodze można spotkać ślady dawnych domostw wysiedlonych stąd Serbołużyczan i Niemców. Po gospodarstwach jednak zostały tylko nazwy na mapie i stare drzewa owocowe.

 

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu. Bory Dolnośląskie to idealne miejsce na planowanie konnych wycieczek a nawet kilkudniowych wypraw. Powstawanie szlaków konnych to przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa turystów, dbałość o przejezdność a przede wszystkim odpowiednie oznakowanie trasy.

 

Udostępnienie Leśnych Szlaków Konnych wszystkim korzystającym jest całkowicie bezpłatne.

Zgonie z regulaminem poruszanie się po szlaku jest dozwolone od świtu do zmierzchu. Każdy użytkownik dorosły korzysta ze szlaku na własną odpowiedzialność, a dzieci na odpowiedzialność opiekuna. Zabrania się jeździectwa rekreacyjnego bez opieki osobom w wieku poniżej 17 lat.

Poszczególne odcinki szlaku mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzenia prac leśnych lub innych ważnych względów. Będą wówczas oznaczone tablicami ZAKAZ WSTĘPU czerwoną chorągiewką lub w inny czytelny sposób.

 

OPIS SZLAKU

Bogumiłów – Kliczków

Odcinek „W sercu Borów Dolnośląskich” wije się przez sam środek puszczy Borów dolnośląskich. Na tej trasie swoją przygodę rozpoczynamy w Bogumiłowie, gdzie czeka na nas doskonale przygotowany Dworek u Państwa Czajkowskich, gdzie i konie i jeźdźcy mogą nabrać sił przed podróżą. Wyruszamy na południowy wschód mijając po kolei małe i spokojne wioski takie jak Mielno, Silno Małe czy Lubartów, w okolicach którego znajduje się punkt popasowy z zagrodą dla koni. Podążając szlakiem dojeżdżamy do wsi Borowe, gdzie wyłania się przed nami ukryte w cichym zakątku lasu Gospodarstwo Pani Agaty Celewicz, w którym zaczerpnąć możemy odrobiny „luksusu” korzystając z sauny lub basenu. Niedaleko Borowego znajduje się również wspaniała stadnina koni arabskich ARIZMA Pana Janusza Chrząstka, gdzie skorzystać można z wiaty z grillem i bezpiecznych, ogrodzonych pastwisk. Przy okazji odwiedzić można urocze gospodarstwo Green Park, gdzie również odpoczniemy w cichym zakątku wsi Czyżówek. Podążając nadal w kierunku południowym mijamy Zalew w Klikowie, a następnie dojeżdżamy do Gospodarstwa Agroturystycznego u Pana Jana Bodziannego w Kościelnej Wsi. W tym miejscu śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że znajdujemy się w sercu Borów Dolnośląskich. Otaczające gospodarstwo lasy, bagna czy wrzosowiska, stanowią idealne miejsce dla życia wielu dzikich i rzadko spotykanych zwierząt. Kierując się nadal w kierunku południowo wschodnim, mijamy Łąki na Żurawiu i robiący wrażenie Staw Zakonnik. Stamtąd niedaleko nam już do Bronowca, gdzie odpoczniemy w Gospodarstwie Agro Relax u Pani Alicji Wyszyńskiej. Z Bronowca mamy już około 10 km drogi do Zamku Kliczków, gdzie kończymy nasz rajd mogąc odpocząć w stajni Pana Andrzeja Potaczka.

Czerwona Woda – Kliczków

Odcinek „Przez Stawy Parowskie” Rozpoczyna się w Czerwonej Wodzie przy Gospodarstwie „Jagoda”. Podobnie jak na trasie „Wzdłuż Nysy” początkowo poruszamy się w kierunku północnym. Omijamy lewą stroną miasta Węgliniec i dojeżdżamy do spokojnej miejscowości o nazwie Stary Węgliniec, gdzie u Państwa Zawrotniak czeka na nas wspaniałe miejsce na popas z wiatą i grillem. Stamtąd kierujemy się na północny wschód. Nasza trasa wije się przez wspaniałe tereny Natury 2000. W tym miejscu podziwiać możemy zarówno dziką przyrodę lasów jak i ukrytych miedzy nimi kilkunastu stawów. Wszystko to razem ukazuje naszym oczom przepiękny krajobraz Borów Dolnośląskich. Podążając szlakiem dojeżdżamy do malutkiej miejscowości Ołobok. Następnie przekraczając dosć niebezpieczną i ruchliwą droge nr 350. Szlak prowadzi nas do cudownego gospodarstwa Agro Relax Pani Ali Wyszyńskiej. Tutaj możemy spróbować domowych, tutejszych specjałów jak i odpocząć w przygotowanych, przytulnych pokojach. Na konie czeka bezpieczna zagroda. Tutaj również nasza trasa łączy się z odcinkiem „ serca Borów Dolnośląskich, który prowadzi do Kliczkowa.

Czerwona Woda – Ruszów

Odcinek Puszczy Zgorzeleckiej rozpoczyna się w Czerwonej Wodzie przy Gospodarstwie „Jagoda”. Początkowo poruszamy się w kierunku północnym. Omijamy lewą stroną miasto Węgliniec i dojeżdżamy do spokojnej miejscowości o nazwie Stary Węgliniec, gdzie u Państwa Zawrotniak czeka na nas wspaniałe miejsce na popas z wiatą i grillem. Kierując się nadal w kierunku północnym wzdłuż rzeki Czerna Mała dojeżdżamy do urokliwej wioski Piaseczna, gdzie odpocząć możemy w Zajeździe Milówka u Państwa Bodziannych. Jest to również idealne miejsce na nocleg, z przygotowaną, bezpieczną zagrodą dla koni. Na dalszym odcinku szlaku musimy zachować szczególną ostrożność przekraczając w dwie ruchliwe drogi. Po minięciu miejscowości Jagodzin, trasa biegnie miękkimi drogami, przez wspaniałe lasy, doprowadzając nas do Miejscowości Ruszów. Stamtąd mamy już tylko kilka km do Koscielnej Wsi , gdzie w spokojnym gospodarstwie U Jasinka, na skraju lasu nasza trasa styka się z odcinkiem „ serca borów dolnośląskich”. Z tego miejsca podążamy na zachód, w stronę granicy. Jadąc kilkanaście km przez piękną Puszczę Zgorzelecką mijamy po drodze tylko jedna, ukrytą głęboko w lasach miejscowość Polana. Nasza trasa kończy się w okolicach Sobolic, gdzie rozpoczyna się szlak biegnący już w stronę Bogumiłowa.

 

Jazda konna to wyjątkowy sposób na poznawanie regionu – pozwala na szybkie przemieszczanie się, a jednocześnie zapewnia kontakt z naturą. Poza tym – co nie mniej ważne – odwiedzając średniowieczne atrakcje, można poczuć się jak prawdziwy podróżnik sprzed kilku wieków!

 

Źródła:

Pod tym linkiem http://www.disena.pl/bd/ znajdziesz przebieg szlaków konnych przebiegających przez teren Nadleśnictwa Wymiarki

 

kliknij na poniższa mapkę aby pobrać mapę w dużym formacie (Źródło: Stowarzyszenie LGD Bory Dolnośląskie)

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Eko Choinka 2023 - rozpoczęła się VI edycja akcji ekologicznej.

Eko Choinka 2023 - rozpoczęła się VI edycja akcji ekologicznej.

Przyłącz się do Eko Choinki - wyjątkowej, jedynej takiej w Polsce akcji ekologicznej i zamiast wyrzucać drzewko świąteczne przekaż je do recyklingu!

Co zrobić z choinkami po świętach? Czy mogą powrócić do natury?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej (ZGK) zapraszają do udziału w poświątecznej akcji Eko Choinka! Inicjatywa zielonogórskich leśników i władz miasta odbędzie się w Winnym Grodzie po raz szósty i obejmie cykl różnych działań proekologicznych, które organizowane są pod hasłami:

  • Eko Patrole w akcji,
  • Drewno Super Surowiec,
  • Dobro z Natury,
  • Leśna Osada..

Co za tym się kryje?
Są to tematyczne "filary" Eko Choinki - zadania, których myśl przewodnia brzmi: „Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury!”, które co roku sa rozwijane.

Fundamentem całego przedsięwzięcia jest wieloletnia współpraca! Oczywiście ideą akcji, bo od tego wszystko się rozpoczęło, jest przede wszystkim recykling choinek, które po świętach straciły swój blask i zostaną powtórnie wykorzystanie – dla dobra przyrody i dla ludzi.

Recykling to kluczowe działanie Eko Choinki!

W ramach akcji nie zabraknie corocznego zrębkowania. Choinki odebrane od mieszkańców przez Eko Patrole - koordynowane przez pracowników zielonogórskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej (ZGK), poddawane są rozdrobnieniu. Dzięki temu wytwarzany jest naturalny nawóz, idealny dla roślin preferujących kwaśny odczyn gleby. „DREWNO SUPER SUROWIEC” - to fakt więc wzorem poprzednich lat zielonogórzanie będą mogli odebrać taki nawóz w miejscu i terminie ustalonych przez ZGK – warto zatem śledzić aktualności na temat akcji, publikowane w social mediach i stronie internetowej (link).

Choinkowe Eko Patrole już rozpoczęły swoją pracę!

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem pracy Eko Patrolu zamieszczonym na profilu Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Wystarczy zapoznać się z planem pracy Eko Patroli i w odpowiednim czasie dostarczyć drzewka w określone miejsca.

Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury!

To nie koniec działań zaplanowanych przez organizatorów Eko Choinki. Ponownie, pod hasłem „DOBRO Z NATURY”, realizowane jest twórcze działanie charytatywne. W ramach współpracy artystów z regionu z zielonogórskimi leśnikami wykorzystane zostanie drewno z zeszłorocznej choinki, zdobiącej serce Zielonej Góry. Inicjatywa ta obejmie przekazanie dla chętnych do współpracy artystów specjalnie przygotowanych krążków z pnia kilkunastometrowego świerka, w celu wykonania prac, które autorzy przekażą na wybrane przez siebie cele charytatywne.

  
Prace artystów, którzy włączyli się w zeszłoroczną inicjatywę Dobro z Natury i wykonali dzieła na bazie krążków
przygotowanych z pnia choinki miejskiej/ fot. Ewelina Fabiańczyk

Artyści poszukiwani!

Osoby zainteresowane wykonaniem prac mogą zgłaszać się do Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Zielonej Górze. Na zgłoszenia czekamy do 25 stycznia 2023 r. Wystarczy napisać –na dres e-mail: komunikacja@zielonagora.lasy.gov.pl lub zadzwonić - +48 601 312 184 (od poniedziałku do piątku, od 7:00 do 15:00).

Tym razem pandemia nam nie przeszkodzi! W Leśnej Osadzie zaplanowaliśmy szereg niespodzianek! Wracamy na zielonogórską starówkę z finałowym wydarzeniem Eko Choinki. Mowa o pikniku edukacyjnym, skierowanym do uczniów szkół podstawowych z Zielonej Góry.

Już 25 stycznia br. (g. 10-13) spotkamy się w Leśnej Osadzie! Wspólnie z partnerami pikniku zadbamy o moc ciekawych atrakcji – odbędą się warsztaty i kreatywne eko-zabawy. Imprezę poprowadzi zielonogórski artysta Radosław Blonkowski „Rademenez”. Już niebawem, w social mediach organizatorów i partnerów pikniku, zapowiemy program finału Eko Choinki. Do zielonogórskich szkół zostaną także przesłane zaproszenia wraz ze specjalnym formularzem uczestnika. Ze względów organizacyjnych konieczne będzie zgłoszenie udziału uczniów (klas z wskazaniem kategorii wiekowych).

Tylu nas jeszcze nie było!
Organizatorzy wraz z partnerami zadbają o świetną atmosferę w Leśnej Osadzie. Atrakcje w trakcie imprezy przy ratuszu, wspólnie z leśnikami i przedstawicielami Urzędu Miasta, przygotują partnerzy pikniku:

  • Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze,
  • Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra,
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze oraz Centralne Laboratorium Badawcze, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oddział w Zielonej Górze,
  • Hufiec Zielona Góra Związku Harcerstwa Polskiego,
  • Stelmet S.A.,
  • SWISS KRONO sp. z o.o,
  • Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zielona Góra,
  • Nadleśnictwo Nowa Sól,
  • Nadleśnictwo Krzystkowice,
  • Nadleśnictwo Zielona Góra.

Mamy to #wNaturze!

Podobnie jak w latach poprzednich, z kilkunastometrowej choinki z lasu, która zdobiła miasto w okresie świątecznym przygotowano wspaniałe rzeczy. Z pnia świerka pospolitego wykonano 47 krążków drewnianych, które trafią do rąk artystów. Ale to nie koniec! Zostały zrobione budki lęgowe dla ptaków - aż dwanaście oraz trzy karmniki. Te wyjątkowe rzeczy będą służyły ptakom jako schronienie.

Nieprzerwanie wypełniamy misję realizacji celi zrównoważonego rozwoju, sformułowanych w Agendzie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. To ważne dla nas i przyszłych pokoleń.

Informacji szczegółowych, o imprezie warto szukać na profilach Facebook – RDLP w Zielonej Górze (link), Urzędu Miasta Zielona Góra (link) i Zakładu Gospodarki Komunalnej (link), a także w social mediów partnerów planowanego pikniku w Leśnej Osadzie.

Warto nadmienić, że poświąteczna akcja proekologiczna Eko Choinka stała się już tradycyjnym przedsięwzięciem zielonogórzan. Celem wydarzenia jest też to, aby idea akcji była realizowana w innych regionach Polski. Promowanie Eko Choinki i inspirowanie innych do podobnego działania jest kluczowe - zatem zachęcamy do rozpowszechniania informacji i zapraszamy do udziału w akcji.