Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

AKCJA „JESIEŃ 23” – OCHRONA PRZYRODY I BEZPIECZEŃSTWO LUDZI PRIORYTETEM STRAŻY LEŚNEJ

AKCJA „JESIEŃ 23” – OCHRONA PRZYRODY I BEZPIECZEŃSTWO LUDZI PRIORYTETEM STRAŻY LEŚNEJ

Nadrzędnym celem akcji Straży Leśnej, realizowanej pod kryptonimem "Jesień 23" jest ochrona bogactw przyrodniczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim miłośnikom lasu. W obliczu trwającego sezonu grzybobrania, troska o zachowanie równowagi ekosystemu staje się priorytetem!

Jesień nie tylko sprzyja poszukiwaniom grzybów, ale również obfituje w inne leśne smakołyki. To czas, gdy las prezentuje się w pełnej krasie, a dojrzałe owoce i nasiona drzew kuszą zbieraczy (jak np. orzechy laskowe). Podejmując wyprawę w malownicze ostępy leśne, pamiętajmy o konieczności zachowania bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i innych. Ochrona przyrody to nieodłączny element misji Straży Leśnej. Ważne jest także przeciwdziałanie degradacji środowiska, takiej jak rozjeżdżanie ściółki, czy nieodpowiednie zachowania, które mogą zakłócać spokój zwierząt. Niestety, w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do zaśmiecania lasów, a także kradzieży drewna. W odpowiedzi na te wyzwania, akcja "Jesień 23" skupia się na szeroko pojętym bezpieczeństwie - zarówno dla ludzi, jak i dla lasu - poprzez podejmowanie działań prewencyjnych.

Od 18 września do 8 października br. na terenie Lasów Państwowych wzmożone będą patrole Straży Leśnej, w ramach akcji kontrolno-prewencyjnej „Jesień 23”.

W tej ogólnopolskiej akcji weźmie udział około tysiąca strażników leśnych, a także włączą się inne  służby, odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Nadrzędnym celem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych i kontrolnych w taki sposób, aby zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z terenów leśnych, ochronę zasobów przyrodniczych oraz w sytuacji koniecznej egzekwowanie od osób korzystających z lasów zachowań, zgodnych z obowiązującymi przepisami. Straż Leśna, w ramach cyklicznej akcji, prowadzi działania z wykorzystaniem narzędzi do zdalnego monitorowania terenów leśnych (kamer leśnych, fotopułapek i dronów).

- W minionym roku, podczas akcji „Jesień 22”, na terenie dwudziestu nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze, strażnicy leśni podczas służb patrolowych przeprowadzili 592 interwencji, wymagających wyjaśnienia wobec osób przebywających w lesie. Odnotowano 356  wykroczeń - w szczególności w związku z art. 161 KW , czyli z nieuprawnionym wjazdem pojazdem silnikowym do lasu, nałożono 98 mandatów karnych oraz zastosowano 256 pouczeń w trybie art. 41 KW. Pozostałe ujawnione czyny to 25 przypadków kradzieży drewna i 18 przypadków nielegalnego wyrębu drzewa. Odnotowano także 1 przypadek kłusownictwa, przypadek kradzieży innego mienia niż drewno oraz inne przypadki bezprawnego korzystania z lasu. Prowadzone były także kontrole pojazdów transportujących drewno. Wiele spotkań strażników leśnych z osobami przebywającymi w lesie miało także charakter edukacyjny i informacyjny, np. w zakresie bezpiecznego parkowania w lesie w miejscach do tego wyznaczonych, czy tez korzystania z bezpłatnej aplikacji mBDL – relacjonuje Paweł Wcisło, naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia w RDLP w Zielonej Górze.

Wybierając się na spacer do lasu warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Można skorzystać z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach – link), która umożliwia weryfikacje tras, dzięki czemu możliwe będzie bezpieczne, zgodnego z prawem poruszanie się pojazdem oraz zaparkowanie, czy też udostepnienie swojej lokalizacji.

Przydatnym narzędziem jest także portal online „Czas w las” (link), obejmujący cały obszar Polski. Można tu znaleźć atrakcyjne miejsca do odwiedzenia, lokalizację miejsc postojowych, czy też gotowe pomysły na wyprawy. Wspomniane propozycje mogą nie tylko uatrakcyjnić wyjście/wyjazd do lasu, ale przede wszystkim wpłynąć na bezpieczne zaplanowanie wyprawy w leśne ostępy. Zachęcamy do korzystania z tej ciekawej oferty, ponieważ polskie lasy – zajmujące niemal 1/3 powierzchni kraju są niezwykle urokliwe. Pamiętajmy też, że las pełni ważne funkcje – przyrodnicze, społeczne i gospodarcze. Oczywiście korzystanie z dobrodziejstw jest w Polsce bezpłatne i legalne, o ile prowadzone jest zgodnie z obowiązującymi przepisami.