Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

APEL O ROZWAGĘ

APEL O ROZWAGĘ

Od kilku tygodni w polskich lasach owocuje borówka czernica (Vaccinium myrtillus L.) potocznie określana jako jagoda lub czarna jagoda.

Okres ten powoduje nasilenie penetracji ostępów leśnych przez zbieraczy owoców tej leczniczej krzewinki. Podobny trend odnotowywany jest również corocznie podczas grzybobrania, które stanowi bardzo popularny sposób spędzania czasu.

W związku z powyższym apelujemy do wszystkich osób wybierających się do lasu o zachowanie rozwagi oraz zdrowego rozsądku. Niniejszy apel jest m.in. pokłosiem sytuacji jaka miała miejsce na terenie naszej jednostki w ubiegłym tygodniu, kiedy starsza pani po wyjściu do lasu na jagody nie wróciła do domu, nie dając znaku życia.

Zarządzona została skoordynowana akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowane były jednostki Policji, zarówno z terenu powiatu żagańskiego jak i innych jednostek garnizonu lubuskiego. W akcji uczestniczyli także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Ochotnicze Straże Pożarne oraz Służba Leśna. Leśnicy, z racji znajomości topografii terenu, służyli wiedzą związaną w wyznaczaniem przejezdnych dróg w celu sprawnego przemieszczania się służb ratowniczych. Kobiety poszukiwało ponad 150 osób przez około 1,5 doby. Zaangażowane zostały znaczne siły i środki. Wykorzystano profesjonalny sprzęt m.in. śmigłowiec z noktowizorem, quady, samochody terenowe, dron z kamerą termowizyjną oraz psy tropiące. Finał tych poszukiwań okazał się szczęśliwy, bowiem po dwóch nocach spędzonych poza domen starsza pani odnalazła się cała i zdrowa.

Z perspektywy kilku ostatnich lat poszukiwań prowadzonych na terenie naszej jednostki należy stwierdzić, że nie wszystkie tego typu akcje znajdują swoje szczęśliwe zakończenie.

W związku z powyższym wszystkim osobom wybierającym się do lasu sugerujemy aby przed wyjściem powiadomić najbliższych o miejscu do którego się wybierają. Zgodnie z porzekadłem należy „mierzyć siły na zamiary”, co szczególnie powinny przestrzegać osoby starsze lub schorowane. Należy mieć świadomość, że bardzo często zasięg telefonii komórkowej w lesie bywa mocno ograniczony.

Zalecamy także sprawdzenie prognozy pogody przed wyjściem do lasu oraz upewnienie się czy na danym obszarze nie zostały wprowadzone okresowe zakazy wstępu do lasu. Istotne jest zabranie ze sobą jedzenia aby zapewnić sobie pożywienie w razie potrzeby.

W przypadku wyjazdu do lasu pojazdami silnikowymi należy wykorzystywać tylko drogi leśne udostępnione do ruchu. Akcje poszukiwawcze prowadzone w lasach bardzo często wykazują jak bardzo istotne jest właściwe parkowanie pojazdów, zapewniające przejezdność dróg, co w przypadku akcji ratowniczych ma bardzo duże znaczenie.

Poniżej prezentujemy ikonografiki ze wskazówkami oraz krótki film ułatwiający „nawigowanie” się po lesie na podstawie słupków oddziałowych.

 

W przypadku utraty orientacji w lesie bardzo przydatną informację może dostarczyć także numer czerwonej płytki nabitej na przygotowanym do wywozu surowcu drzewnym. Przekazanie numerów z płytki służbom ratunkowym lub służbie leśnej pozwoli sprawnie ustalić Twoją lokalizację.

Życzymy udanego, ale przede wszystkim bezpiecznego pobytu na obszarach leśnych w trakcie leśnych wędrówek.

Pamiętaj Twoje bezpieczeństwo jest Twoją odpowiedzialnością!