Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

POROZUMIENIE TRANSGRANICZE

POROZUMIENIE TRANSGRANICZE

NADLEŚNICTWO WYMIARKI PODPISAŁO POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z POWIATEM GÖRLITZ.

Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki kontynuują zapoczątkowaną w połowie lat 90 – tych XX wieku współpracę z leśnikami z Niemiec. Pierwsze kontakty oparte były głównie na osobistych znajomościach poszczególnych pracowników. Przełomem był rok 1999, kiedy na terenie nadleśnictwa zorganizowano seminarium pn. „Pozaprodukcyjne funkcje lasów i ich ochrona na pograniczu polsko-niemieckim w rejonie Borów Dolnośląskich oraz Dolnych i Górnych Łużyc”. Organizowano wyjazdy dzieci z Polski na zajęcia w „Zielonej Szkole”, a leśnicy z Niemiec brali udział w uroczystościach „Dnia Leśnika” na terenie Wymiarek. Partnerzy zrealizowali wspólnie kilka projektów wykorzystując wsparcie finansowe pochodzące ze środków Unii Europejskiej. W okresie pandemii COVID-19 współpraca została czasowo ograniczona. W bieżącym roku ponownie zrealizowano kilka spotkań roboczych, które zwieńczone zostały w dniu 30 listopada 2022 r podpisaniem porozumienia o współpracy transgranicznej z Powiatem Görlitz (Landkreis Görlitz). Porozumienie podpisali: Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki Pan Zdzisław Woźny oraz Dyrektor Pan Thomas Rublack. Współpraca uzgodniona została w następujących obszarach:

  • Wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń w zakresie kształcenia środowiska naturalnego i leśnego, ochrony lasów i przyrody,
  • Wspólnej organizacji transgranicznych imprez informacyjnych i dokształcających,
  •  Przeprowadzanie imprez dla wszystkich grup wiekowych, w szczególności dla dzieci
    i młodzieży na temat kształtowania środowiska i ochrony przyrody,
  • Przygotowywanie celowych wniosków na dofinansowanie, pozyskiwanie dofinansowania na przeprowadzanie projektów infrastrukturalnych i pozyskiwanie środków celem ochrony przyrody i kształtowania środowiska.

Spotkanie związane z podpisaniem porozumienia zorganizowane zostało w siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie w 2011 r. utworzone zostało „Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich”. Strona polska przedstawiła rys historyczny prowadzonej współpracy na przestrzeni blisko 30 lat, jak również formy i obiekty wykorzystywane do prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa.

fot. Jakub Kazimir

Goście z Niemiec zaprezentowali działalność realizowaną w Centrum Edukacji Ekologicznej Wilk w miejscowości Rietschen.

fot. Jakub Kazimir

W spotkaniu uczestniczył Wojciech Grochala - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, przedstawiciele samorządów terytorialnych Henryk Janowicz - Starosta Powiatu Żagańskiego oraz  Lech Miszewski – Wójt Gminy Wymiarki, Mieczysław Kijewski - przedstawiciel Euroregionu Sprewa – Nysa-Bóbr, pracownicy Powiatu Görlitz, Centrum Edukacji Ekologicznej Wilk oraz pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki.

Podpisany dokument formalizuje działania transgraniczne prowadzone od wielu lat. Wszyscy zgromadzeni zgodnie stwierdzili, że porozumienie stworzy nowe możliwości związane z realizacją wspólnych działań edukacyjnych oraz infrastrukturalnych i umożliwi skuteczniejsze pozyskiwanie środków finansowych na planowane przedsięwzięcia.

fot. Jakub Kazimir

 

Autor: J.Karwański