Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Straż leśna

Do zwalczania szkodnictwa Leśnego została powołana Dekretem Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 30 września 1936 r. Straż Leśna, która z pewnymi zmianami funkcjonuje do dziś.

W Nadleśnictwie Wymiarki posterunek Straży Leśnej jest dwuosobowy, a straznicy kontrolują lasy Nadleśnictwa korzystając ze służbowego samochodu terenowego marki Landrover. Dodatkowo w celu ochrony lasów przed szkodnictwem na terenach leśnych Nadleśnictwa Wymiarki prowadzony jest monitoring przy użyciu urządzeń rejestrujących.

Do podstawowych obowiązków Straży Leśnej należy ochrona mienia wspólnego, jakim są Lasy Państwowe zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (z późn. zmianami).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy wzięli udział w gminnych Dożynkach

Leśnicy wzięli udział w gminnych Dożynkach

Tradycyjne Dożynki, podziękowanie Bogu za zebrane plony odbyły się w sobotę 28 sierpnia. Delegacja leśników z Nadleśnictwa Wymiarki ponownie zagościła ze swoim stoiskiem w Przewozie.

Uroczysta msza św. została odprawiona tym razem plenerowo. Eucharystię, podczas której złożone zostały dziękczynne wieńce i kosze celebrował ksiądz proboszcz Jerzy Kot.

Po mszy Wójt Gminy Przewóz Pan Mariusz Strojny zaingurował Dożynki Gminne oraz Międzynarodowy Dzień Dziecka, który został przesunięty z terminu czerwcowego, ze względu na sytuację pandemiczną.

Podczas obchodów dożynkowych przybyli mieszkańcy gminy oraz zaproszeni goście mieli okazję oglądać i słuchać występów:

- Zespołu "Chabry" ze Złotnika,

- Zespołu "Jutrzenka" z Olbrachtowa,

- dzieci z Gminnego Przedszkola w Przewozie,

- Zespołu "Mała Tęcza" z Olbrachtowa,

Przepiękny koncert lubuskiego Zespołu "Pieśni i Tańca im. L.Figasa zakończył się wspólnym Polonezem z mieszkańcami Gminy Przewóz, którego poprowadził Wójt.

Po występach artystycznych przyszedł czas na rozstrzygnięcie corocznego konkursu kulinarnego oraz rywalizacji o najpiękniejszy wieniec i chleb w Gminie Przewóz.

Również dla dzieci przewidziano szereg atrakcji m.in: dmuchane zjeżdzalnie, warsztaty plastyczne, zabawy z animatorem, bańki mydlane, byk rodeo, malowanie twarzy, mobilna sala zabaw, dmuchany dart. Dla amatorów słodkości czekały stoiska z lodami, goframi czy watą cukrową.

Niezwykle barwne stoły ustawione na płycie boiska piłkarskiego tym razem zastawione były głównie bochnami chleba, darami ziemi czyli owocami i warzywami, przetworami z owoców oraz miodami. Nie zabrakło także nalewek.

Podczas corocznych dożynek w Przewozie nie zabrakło również naszego stoiska. Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki bawili i jednocześnie uczyli swoich słuchaczy organizując masę ciekawych konkursów i quizów o tematyce leśnej. Na zwycięzców czekały oczywiście wspaniałe nagrody i gadżety. Największą uwagę stoisko przykuwało wśród najmłodszych mieszkańców gminy. Dzieci ale także i ich rodzice mogi porozmawiać z naszymi pracownikami na tematy "leśne" i nie tylko. Padały rónież bardzo ważne pytania jak np. " Kiedy i gdzie będą w końcu grzyby" ?

Imprezę zakończył genialny występ kabaretu "Ciach" oraz zabawa taneczna, która tradycyjnie trwała do świtu.

Za udział oraz wspaniałą organizację tak wielkiej imprezy dziękujemy i gratulujemy władzom Gminy i wszystkich Sołectw. Czekamy na zaproszenie za rok. Darz Bór