Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Straż leśna

Do zwalczania szkodnictwa Leśnego została powołana Dekretem Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 30 września 1936 r. Straż Leśna, która z pewnymi zmianami funkcjonuje do dziś.

W Nadleśnictwie Wymiarki posterunek Straży Leśnej jest dwuosobowy, a straznicy kontrolują lasy Nadleśnictwa korzystając ze służbowego samochodu terenowego marki Landrover. Dodatkowo w celu ochrony lasów przed szkodnictwem na terenach leśnych Nadleśnictwa Wymiarki prowadzony jest monitoring przy użyciu urządzeń rejestrujących.

Do podstawowych obowiązków Straży Leśnej należy ochrona mienia wspólnego, jakim są Lasy Państwowe zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. (z późn. zmianami).

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

RASOWE CZWORONOGI NA DAWNYCH WŁOŚCICH HOCHBERGA

RASOWE CZWORONOGI NA DAWNYCH WŁOŚCICH HOCHBERGA

W dniu 18 września 2021 r. w Iłowej odbyło się święto Parku Dworskiego połączone z II Krajową wystawą psów myśliwskich.

Areną wydarzeń stał się pięknie zrewitalizowany Park Dworski w Iłowej. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Zarówno miasto Iłowa posiadające w swoim herbie wizerunek psa rasy chart, jak i Park Dworski, mają historycznie potwierdzone tradycje związane z hodowlą psów. Tradycje te sięgają początków XX wieku, kiedy hrabia Friedrich Maximilian von Hochberg, trzeci syn księcia Jana Henryka XI oraz szwagier księżnej Daisy otrzymał od ojca w 1902 roku zamek w Iłowej. Był on człowiekiem bardzo dobrze wykształconym, posiadającym wiele talentów. Przyczynił się do rozbudowy ogrodu angielskiego o założenia w stylu francuskim, japońskim oraz chińskim. Był także zapalonym myśliwym oraz miłośnikiem psów i koni. W parku wybudował tor gdzie odbywały się wyścigi psów oraz podziemne przejście, którym podczas deszczu mógł przejść do psiarni. Utworzony został również na tym terenie cmentarz dla psów, z którego do dziś zachowały się fragmenty epitafiów. Dodatkowo wyznaczona data krajowej wystawy psów, zbiegła się z setną rocznicą śmierci hrabiego Hochberga, który zmarł  16 września 1921 r.

W wystawie brało udział ponad 250 psów reprezentujących 58 ras. Wydarzenie zgromadziło liczne grono hodowców, myśliwych oraz okolicznych mieszkańców podziwiających przedstawicieli psiej arystokracji.

fot. J.Karwański

Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci oraz zwiedzających. Odbył się również festiwal orkiestr dętych

Nadleśnictwo Wymiarki przygotowało stoisko związane z edukacją przyrodniczo-leśną. Tematem przewodnim było rozpoznawanie rodzimych gatunków drzew na podstawie liści lub owoców.

 Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych.