Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenne "kwiatki" zabrane do recyklingu

Wiosenne "kwiatki" zabrane do recyklingu

Przypominamy, że w marcu bieżącego roku nieznani sprawcy wyrzucili opony samochodowe do lasu na terenie leśnictwa Jedliniec. Postępowanie w tej sprawie trwa.

Na zdjęciu kontener o pojemności 50m3 wypełniony po brzegi. Finalnie zebrancych zostało ponad 500 szt. opon o łącznej masie 5880 kg!!

Przypominamy pierwszy artykuł dot. nielegalnego wywozu opon.Leśnicy postanowili działać.

Dzięki współpracy z firmą „RECYKL" ze Śremu, która podjęła się wyzwania i postanowiła poddać recyklingowi znalezione w lesie "kwiatki" dnia 08.04.2024r. opony zniknęły z karajobrazu Borów Dolnośląskich. Opony zostaną zmienieone w granulat, który będzie mógł być ponownie wykorzystany np. do budowy obiektów rekreacyjnych i sportowych.

Oprócz niszczenia pięknych walorów krajobrazowych śmieci wyrzucone do lasu stanowią niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia zwierząt oraz znacząco zwiększają zgrożenie pożarowe w lasach.

Nadleśnictwo Wymiarki przypomina.Zanieczyszczanie gleby lub wody albo wyrzucanie do lasu kamieni, śmieci, złomu, padliny lub innych nieczystości, albo zaśmiecanie lasu w inny sposób - podlega karze grzywny. W szczególnych przypadkach sprawa może zostać skierowana do sądu.


Lasy stanowią nasze nasze wspólne dobro, dlatego też zadbajmy o nie wspólnie !!