Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szkodnictwo leśne

Do szkodnictwa leśnego należy zaliczyć ogół szkód antropogenicznych, związanych z działaniem człowieka w środowisku przyrodniczym, w tym w środowisku leśnym. Szkodnictwo leśne jest efektem szkodliwego oddziaływania człowieka na las i obiekty (przedmioty) z nim związane.

Rodzaje szkodnictwa leśnego:

1. Bezprawne korzystanie z lasu.
Polega na popełnianiu różnych czynów zabronionych prawem, przeważnie wykroczeń, związanych z pobytem człowieka w lesie i na gruntach leśnych.
 
2. Kłusownictwo       

Polega na nielegalnym pozyskiwaniu zwierzyny (zwierząt łownych) albo na usiłowaniu wchodzenia w posiadanie tej zwierzyny. Proceder ten uprawia nie tylko osoba całkowicie pozbawiona uprawnień do wykonywania polowania, ale również myśliwy polujący niezgodnie z przepisami prawa lub osoba nieprawnie zezwalająca na polowanie.

        
3. Kradzież i niszczenie mienia nadleśnictwa.
Grupa obejmuje różne składniki mienia Lasów Państwowych i innego posiadacza lasów, inne niż drewno, zwierzyna. Duży udział w grupie mają elementy terenowej infrastruktury technicznej.
 
4. Kradzież drewna z lasu państwowego
Kradzież drewna z lasu państwowego stanowi główną grupę i pozycję rodzajową szkodnictwa leśnego. Przypadki kradzieży drewna mogą być wykroczeniami lub przestępstwami, w zależności od wartości
spowodowanej szkody.  

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Odznaczenie Nadleśnictwa Wymiarki

Odznaczenie Nadleśnictwa Wymiarki

POŻARNICZE ZASŁUGI

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Lubuskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przyznało brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”. Podczas obchodów 70-lecia OSP w Lipnej Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Przewóz, Pani Ewelina Rzepka wręczyła brązowy medal dla Nadleśnictwa Wymiarki. Odznaczenie za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie życia i zdrowia dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej odebrał Nadleśniczy Zdzisław Woźny.

Nadleśnictwo Wymiarki ściśle współpracuje z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz Państwowej Straży pożarnej, których teren działania jest zbieżny z potrzebami nadleśnictwa. Zwykle to właśnie ze strażakami-ochotnikami spotykamy się na pierwszej linii ognia w lasach. Dobra koordynacja działań z pobliskimi jednostkami pozwala powstrzymać ogień i ograniczyć skutki pożarów. Należy podkreślić, że Nadleśnictwo od wielu lat realizuje inwestycje, których zadaniem jest zwiększanie ilości punktów czerpania wody w lesie lub poprawa jakości dróg wykorzystywanych także jako dojazdy pożarowe.