Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szkodnictwo leśne

Do szkodnictwa leśnego należy zaliczyć ogół szkód antropogenicznych, związanych z działaniem człowieka w środowisku przyrodniczym, w tym w środowisku leśnym. Szkodnictwo leśne jest efektem szkodliwego oddziaływania człowieka na las i obiekty (przedmioty) z nim związane.

Rodzaje szkodnictwa leśnego:

1. Bezprawne korzystanie z lasu.
Polega na popełnianiu różnych czynów zabronionych prawem, przeważnie wykroczeń, związanych z pobytem człowieka w lesie i na gruntach leśnych.
 
2. Kłusownictwo       

Polega na nielegalnym pozyskiwaniu zwierzyny (zwierząt łownych) albo na usiłowaniu wchodzenia w posiadanie tej zwierzyny. Proceder ten uprawia nie tylko osoba całkowicie pozbawiona uprawnień do wykonywania polowania, ale również myśliwy polujący niezgodnie z przepisami prawa lub osoba nieprawnie zezwalająca na polowanie.

        
3. Kradzież i niszczenie mienia nadleśnictwa.
Grupa obejmuje różne składniki mienia Lasów Państwowych i innego posiadacza lasów, inne niż drewno, zwierzyna. Duży udział w grupie mają elementy terenowej infrastruktury technicznej.
 
4. Kradzież drewna z lasu państwowego
Kradzież drewna z lasu państwowego stanowi główną grupę i pozycję rodzajową szkodnictwa leśnego. Przypadki kradzieży drewna mogą być wykroczeniami lub przestępstwami, w zależności od wartości
spowodowanej szkody.  

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VII BIEG WILKA ZA NAMI

VII BIEG WILKA ZA NAMI

W dniu 6 lipca 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Wymiarki odbyła się VII edycja Biegu Wilka. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza przyciągnęła wielu entuzjastów biegania. Trasa była piękna ale i również wymagająca za sprawą bardzo wysokiej temperatury. 

Nadleśnictwo Wymiarki było współorganizatorem i jednym z partnerów biegu. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 5 km oraz 10 km. Nowością w tym roku był Leśny Marsz Nordic Walking. Dodatkowo zorganizowany został bieg charytatywny „bieg wilczka” na dystansie około 2,0 km, z którego dochód przekazano dla syna Jacka Kaiser leśniczego Leśnictwa Chwalim w Nadleśnictwa Babimost. Łącznie podczas całej akcji charytatywnej udało się zebrać 8 790 zł. Bieg Wilka otwierał trwające dwa dni obchody święta miasta Gozdnica. Na stracie biegu głównego pojawiło sie 182 biegaczy w tym również biegacze z przygranicznych miejscowości Forst oraz Cottbus.

Start biegu głównego foto. J. Kazimir

Leśny Marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Najstarsza uczestniczka miała 73 lata!! Gratulujemy!! foto. J.Kazimir

Wśród zawodników znaleźli się również pracownicy Lasów Państwowych:

  • Adriana Matusiak- Nadleśnictwo Zielona Góra
  • Artur Krasuski- Nadleśnictwo Węgliniec
  • Bartłomiej Michalski- Nadleśnictwo Lipinki

Na zdjęciu zwycięzcy kategorii pracowników LP A.Matusiak oraz B. Michalski foto. A Żyworonek

W Leśnej Osadzie Nadleśnictwa Wymiarki, Lipinki oraz PZŁ Zielona Góra czekały gry i zagadki przyrodnicze oraz sportowe zabawy dla najmłodszych.

 

Ekipa Nadleśnictwa Wymiarki foto. J.Kazimir

Nie zabrakło również stoiska oraz degustacji produktów marki „Dobre z lasu”, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Promowane produkty spożywcze tej marki pochodzą głównie z lasu, co sprawia, że należą do niezwykle wyjątkowych, cennych odżywczo oraz bardzo zdrowych.

 

Stoisko "Dobre z Lasu" foto.J.Kazimir

Wszystkim osobom i instytucjom wspierającym VII edycję Biegu Wilka oraz akcję charytatywną dla Wojtka składamy serdeczne podziękowania, natomiast zawodnikom gratulujemy ukończenia biegu.