Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

(Nie)chciane pierwsze oznaki wiosny

(Nie)chciane pierwsze oznaki wiosny

Nie takich pierwszych oznak wiosny spodziewali się leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki. Nieznani sprawcy wyrzucili odpady do lasu. Policja i leśnicy poszukują sprawców. Leśnicy zwracają się o pomoc w rozwiązaniu sprawy.

Opony samochodowe zostały porzucone na terenie leśnictwa Jedliniec, w sąsiedztwie drogi relacji Gozdnica-Lipna. Opony nie posiadają oznak długotrwałego składowania. Sprawa została zgłoszona do organów ścigania a w sprawie gromadzone są dowody w celu ukarania sprawców tego nieodpowiedzialnego czynynu. Oprócz niszczenia pięknych walorów krajobrazowych śmieci wyrzucone do lasu stanowią niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia zwierząt oraz znacząco zwiększają zgrożenie pożarowe w lasach. 

Historia zatoczyła koło. W 2021 roku podobne zdarzenie miało miejsce w Nadleśnictwie Lubsko.
Wstępna kalkulacja wskazuje, że koszt uprzątnięcia opon może wynieść blisko 20 tyś złotych !!

Leśnicy zwracają się o pomoc w ustaleniu sprawcy. Każda informacja na ten temat może być pomocna w wykryciu i ukaraniu leśnego śmieciarza. 

Telefony:

  • Komendant Straży Leśnej: 602 366 190
  • Biuro Nadleśnictwa Wymiarki: 360 40 06

W zielonogórskich lasach w 2023 roku zebrano 4,3 tysięcy m3 śmieci, które zmieściłyby się w 60 wagonach towarowych. Kosztowało to wraz z utylizacją prawie 2 mln zł a w samym Nadleśnictwie Wymiarki kwota ta sięgnęła 113 tyś zł.

Lasy stanowią nasze nasze wspólne dobro, dlatego też zadbajmy o nie wspólnie !!