Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI ŻAGAŃ 2023

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI ŻAGAŃ 2023

Żagań pobiegł dla Niepodległej – 10 Jubileuszowa edycja.

W mieście Żagań przeprowadzony został w dniu 11 listopada 2023 r. jubileuszowy, dziesiąty Bieg Niepodległości. Organizatorzy przygotowali 250 miejsc w Biegu Głównym (10 km) oraz 250 miejsc łącznie na wszystkie Biegi Dzieci i Młodzieży (zaplanowane dystanse to: 100, 200, 400, 600 metrów). Trasa biegu głównego wyznaczona była m.in. na obszarze terenów leśnych będących w zarządzie Lasów Państwowych.

Nadleśnictwo Wymiarki przyjęło zaproszenie Organizatorów i uczestniczyło w wydarzeniu wystawiając stoisko edukacyjne promujące zrównoważoną gospodarkę leśną realizowaną przez Lasy Państwowe. Należy zaznaczyć, że byliśmy jedynym stoiskiem „leśnym” zajmującym się edukacją. Z uwagi na fakt, że tego dnia pogoda dopisała, frekwencja wśród zawodników oraz mieszańców Żagania i okolicznych miejscowości była wysoka. Edukatorzy mili ręce „pełne roboty”, ponieważ nasze stoisko było wręcz oblegane.

Stoisko Nadleśnictwa Wymiarki (fot. P. Świrko)

 

Wśród uczestników biegu głównego startował również pracownik naszej jednostki.

Mamy nadzieje, że inicjatywa będzie kontynuowana w latach kolejnych.