Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Odznaczenie Nadleśnictwa Wymiarki

Odznaczenie Nadleśnictwa Wymiarki

POŻARNICZE ZASŁUGI

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Lubuskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przyznało brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa”. Podczas obchodów 70-lecia OSP w Lipnej Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Przewóz, Pani Ewelina Rzepka wręczyła brązowy medal dla Nadleśnictwa Wymiarki. Odznaczenie za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie życia i zdrowia dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej odebrał Nadleśniczy Zdzisław Woźny.

Nadleśnictwo Wymiarki ściśle współpracuje z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz Państwowej Straży pożarnej, których teren działania jest zbieżny z potrzebami nadleśnictwa. Zwykle to właśnie ze strażakami-ochotnikami spotykamy się na pierwszej linii ognia w lasach. Dobra koordynacja działań z pobliskimi jednostkami pozwala powstrzymać ogień i ograniczyć skutki pożarów. Należy podkreślić, że Nadleśnictwo od wielu lat realizuje inwestycje, których zadaniem jest zwiększanie ilości punktów czerpania wody w lesie lub poprawa jakości dróg wykorzystywanych także jako dojazdy pożarowe.