Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosenne "kwiatki" zabrane do recyklingu

Wiosenne "kwiatki" zabrane do recyklingu

Przypominamy, że w marcu bieżącego roku nieznani sprawcy wyrzucili opony samochodowe do lasu na terenie leśnictwa Jedliniec. Postępowanie w tej sprawie trwa.

Na zdjęciu kontener o pojemności 50m3 wypełniony po brzegi. Finalnie zebrancych zostało ponad 500 szt. opon o łącznej masie 5880 kg!!

Przypominamy pierwszy artykuł dot. nielegalnego wywozu opon.Leśnicy postanowili działać.

Dzięki współpracy z firmą „RECYKL" ze Śremu, która podjęła się wyzwania i postanowiła poddać recyklingowi znalezione w lesie "kwiatki" dnia 08.04.2024r. opony zniknęły z karajobrazu Borów Dolnośląskich. Opony zostaną zmienieone w granulat, który będzie mógł być ponownie wykorzystany np. do budowy obiektów rekreacyjnych i sportowych.

Oprócz niszczenia pięknych walorów krajobrazowych śmieci wyrzucone do lasu stanowią niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia zwierząt oraz znacząco zwiększają zgrożenie pożarowe w lasach.

Nadleśnictwo Wymiarki przypomina.Zanieczyszczanie gleby lub wody albo wyrzucanie do lasu kamieni, śmieci, złomu, padliny lub innych nieczystości, albo zaśmiecanie lasu w inny sposób - podlega karze grzywny. W szczególnych przypadkach sprawa może zostać skierowana do sądu.


Lasy stanowią nasze nasze wspólne dobro, dlatego też zadbajmy o nie wspólnie !!