Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zapraszamy na festiwal

Zapraszamy na festiwal

Serdecznie zapraszamy na 4 edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów, Śpiewaków i Kapel Ludowych „Na Przydrożku”.

Po raz drugi mamy zaszczyt ugoszczenia uczestników i sympatyków festiwalu na terenie parku otaczającego siedzibę Nadleśnictwa Wymiarki. To wyjątkowa okazja na spędzenie czasu na łonie natury!

Wydarzenie na celu propagowanie, upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kulturowego niematerialnego i materialnego z zakresu polskiej kultury ludowej. W ciągu trzech dni odbywać się będą warsztaty tańca i rękodzieła, koncerty muzyki ludowej, a wieczorem organizatorzy zapraszają na biesiadę i potańcówkę. Spotkanie jest okazją do integracji międzypokoleniowej i stanowi ciekawą ofertę aktywizacji seniorów.

W sobotę, 15.06. zapraszamy na stoisko edukacyjno-promocyjne Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie chętnych zabierzemy na spacer po ścieżce sensorycznej i pozwolimy poczuć las wszystkimi zmysłami. Pokażemy, że jest wspaniałym miejscem do aktywnego i zdrowego wypoczynku.

W namiocie nasi edukatorzy zapraszają do gier i zabaw nie tylko najmłodszych uczestników.
W niezwykłych okolicznościach przyrody i w akompaniamencie ludowej muzyki zachęcimy do zgłębiania wiedzy o zrównoważonej gospodarce leśnej, ochronie przyrody oraz zachowaniu bezpieczeństwa podczas leśnych wycieczek. Spotkanie będzie też niepowtarzalną okazją do wspólnego świętowania jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych.

Do zobaczenia w parku!