Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie na dzień geotopu

Zaproszenie na dzień geotopu

Dzień Geotopu to nie tylko świetna okazja by odkryć unikatowe walory przyrodnicze naszego regionu. Dlaczego warto wziąć udział?

Będzie mnóstwo atrakcji – oczywiście w Leśnej Osadzie (tuż przy wieży widokowej), którą przygotują Lasy Państwowe i wielu Partnerów, również ze środowiska naukowego. W ofercie działań edukacyjno-promocyjnych: warsztaty pszczelarskie, malowanie na szkle, degustacja leśnych smaków i spacer z przewodnikiem wokół „Afryki”, czy pokazy batdrona.

Szczegóły wydarzenia i program znajdują się na Facebooku RDLP i Partnerów - warto dołączyć i być na bieżąco!   (link).

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 100-lecie Lasów Państwowych, i uzyskało wsparcie finansowe CILP.

Dla aktywnych – Indeks Przyjaciela Lasu, dzięki któremu goście Leśnej Osady będą mogli zdobyć leśną niespodziankę!

A dla miłośników rowerów i pasjonatów turystyki pieszej – integracja i wspólne zwiedzanie okolicznych terenów pokopalnianych z przewodnikiem. To świetny sposób na spędzenie soboty z rodziną i znajomymi!

Harmonogram
• 11:00 - Oficjalne rozpoczęcie Dnia Geotopu
• 11:00-16:00 - Działania edukacyjne w Leśnej Osadzie, przygotowane przez leśników i partnerów wydarzenia
• 11:00-16:00 - Atrakcje dla zdobywców Indeksu Przyjaciela Lasu:

  • warsztaty malowania na szkle 
  • warsztaty pszczelarskie 
  • degustacja leśnych smaków 

• 12:00-14:00 - Spacer z przewodnikiem wokół „Afryki”
• 14:00-16:00 - Ciepły poczęstunek dla gości z okazji jubileuszu 

Spotkajmy się tuż pod wieżą widokową – w samym sercu geościeżki!
Kontynuując regionalną strategię działań edukacyjnych w Leśnej Osadzie, będziecie można odebrać Indeks Przyjaciela Lasu i wziąć udział w fascynujących zabawach.
Warto odwiedzić każde stoisko edukacyjne Leśnej Osady i być aktywnym podczas przyrodniczych gier i zabaw - otrzymacie punkty w Indeksie Przyjaciela Lasu, uprawniają do odbioru leśnej niespodzianki!