Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warto zobaczyć

Nadleśnictwo Wymiarki ze względu na niepowtarzalną charakterystykę przyrodniczo - krajobrazową jest bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku i turystyki wielu Polaków.

Corocznie nasze lasy odwiedzają zwolennicy grzybobrania, zbieracze borówek oraz wielu innych bogactw jakie oferują nasze bory. 

Sąsiedztwo przepływającej, granicznej rzeki Nysy Łużyckiej daje możliwość wędkowania oraz kajakarskich i pontonowych spływów nie tylko Polakom ale również innym obywatelom UE. W gospodarstwach agroturystycznych można skorzystać z przejażdżek konnych,  kajaków i rowerów wodnych.        

Przez teren Nadleśnictwa przebiega 6 oznaczonych ścieżek rowerowych tworzących tzw. "Koronę Wymiarek".

W północno - zachodniej części Nadleśnictwa można podziwiać piękno Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa". Przez teren Nadleśnictwa przebiega 15 południk, co oznaczone jest granitową płytą,umieszczoną  w oddziale leśnictwa Spalone, obręb Wymiarki.

Nadleśnictwa Wymiarki udostępnia również swoje drogi leśne do organizowania imprez masowych tj; rajdu motorów oraz samochodów terenowych. 

Spośród obiektów kultury materialnej należy wymienić kościoły parafialne i filialne w : Bogumiłowie, Lipnej, Piotrowie, Witoszynie Dolnym. Na szczególną uwagę zasługują: średniowieczny kościół filialny w Lutynce zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku- murowany z kamienia, a także ruiny klasztoru w Straszowie oraz „Wieża Głodowa" w Przewozie.

Tereny obwodów łowieckich bogate w różnorodną zwierzynę ściągają amatorów polowań z Polski i zagranicy. Rzadkie gatunki drzew jakie można odnaleźć w naszych lasach to np. : sosna wejmutka, sosny smołowa, daglezja oraz kasztan jadalny.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkody po nawałnicy to nie tylko połamane drzewa.

Szkody po nawałnicy to nie tylko połamane drzewa.

Wciąż trwa szacowanie szkód w drzewostanach poklęskowych. Po odblokowaniu zawalonych drzewami dróg oraz uprzątaniu pasów pod liniami energetycznymi, tak by w pierwszej kolejności pomóc mieszkańcom, leśnicy przystępują do oszacowania zniszczeń również na obszarach przyrodniczo cennych.

Niestety wśród nich ucierpiał m.in. najstarszy rezerwat w Wielkopolsce. Zniszczenie są na tyle poważnie, iż ze względów bezpieczeństwa ruch turystyczny w tych miejscach nie będzie możliwy przez wiele miesięcy a nawet lat. Przypominamy tym samym, iż obowiązuje całkowity zakaz wstępu do nadleśnictw dotkniętych nawałnicą.

Rezerwat „Czeszewski Las", położony na terenie Nadleśnictwa Jarocin jest najstarszym rezerwatem w Wielkopolsce, którego korzenie sięgają roku 1907. Wówczas liczył zaledwie 0,7 ha ale był pierwszym w regionie obszarem, objętym ochroną prawną. W chwili obecnej rezerwat liczy sobie ponad 222 ha i jest sercem Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, jednego z najpiękniejszych miejsc w Wielkopolsce. Niestety to własnie ten obszar ucierpiał najbardziej wśród wszystkich form ochrony przyrody, zdewastowanych po przejściu katastrofalnej w skutkach nawałnicy w połowie sierpnia.

Warto wspomnieć, że lasy łęgowe uroczyska Czeszewo, wraz z lasami rozciągającymi się wzdłuż Warty stanowią największy i najlepiej zachowany kompleks lasów łęgowych w Wielkopolsce i prawdopodobnie również w Europie. Tworzą go m.in. ponad 200 letnie drzewostany z dębami, jesionami, wiązami, topolami, grabami, lipami i olchami, którymi zachwycał się już Henryk Sienkiewicz. Niestety nawałnica nie oszczędziła nawet tak wiekowych i potężnych drzew.

Pomnikowe dęby, ostoje zwierzyny, w tym strefy lęgowe rzadkich ptaków: kań i bocianów czarnych ucierpiały od huraganowego wiatru. Wiele gniazd zostało zniszczonych. Wiatrołomy i wiatrowały po nawałnicy pojawiły się również w mniejszym stopniu w innych nadleśnictwach. Na dzień dzisiejszy wiemy, iż znacznemu uszkodzeniu uległy strefy wokół gniazd bielika w nadleśnictwach Kościan, Krotoszyn oraz Syców.

W rezerwacie Czeszewski Las powierzchnię powalonych drzew oszacowano na 40%. Są to jednak wstępne szacunki ze względu na brak możliwości dojazdu i lustracji znacznej części rezerwatu. Z kolei w położonym nieopodal rezerwacie Dębno nad Wartą powierzchnię dotkniętą huraganem szacuje się nawet na 70%. Na terenie całego kompleksu leśnego, leżącego w granicach obszaru Natura 2000, lasów Żerkowsko-Czeszewskich i Doliny Środkowej Warty odnotowano skutki nawałnicy na powierzchni blisko 2,5 tys. ha. Z pewnością wartości te będą jednak wyższe.

Wśród wspaniałych pomników przyrody najbardziej ucierpiały te położone na terenie leśnictw: Czeszewo, Sarnice i Radliniec (Nadleśnictwo Jarocin). Wiele z nich zatarasowało również ścieżki edukacyjne i uszkodziło infrastrukturę turystyczną.

Ucierpiały również rezerwaty w Nadleśnictwie Czerniejewo. Powierzchnię po huraganie w  rezerwacie Modrzew Polski w Noskowie szacuje się na ok 0,20 ha, zaś w obszarze Natura 2000 Grądy w Czerniejewie na ponad pół tysiąca hektarów. Znaczna ilość złomów i wywrotów nadal uniemożliwia jednak dotarcie w wiele miejsc położonych na tym obszarze.