Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warto zobaczyć

Nadleśnictwo Wymiarki ze względu na niepowtarzalną charakterystykę przyrodniczo - krajobrazową jest bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku i turystyki wielu Polaków.

Corocznie nasze lasy odwiedzają zwolennicy grzybobrania, zbieracze borówek oraz wielu innych bogactw jakie oferują nasze bory. 

Sąsiedztwo przepływającej, granicznej rzeki Nysy Łużyckiej daje możliwość wędkowania oraz kajakarskich i pontonowych spływów nie tylko Polakom ale również innym obywatelom UE. W gospodarstwach agroturystycznych można skorzystać z przejażdżek konnych,  kajaków i rowerów wodnych.        

Przez teren Nadleśnictwa przebiega 6 oznaczonych ścieżek rowerowych tworzących tzw. "Koronę Wymiarek".

W północno - zachodniej części Nadleśnictwa można podziwiać piękno Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa". Przez teren Nadleśnictwa przebiega 15 południk, co oznaczone jest granitową płytą,umieszczoną  w oddziale leśnictwa Spalone, obręb Wymiarki.

Nadleśnictwa Wymiarki udostępnia również swoje drogi leśne do organizowania imprez masowych tj; rajdu motorów oraz samochodów terenowych. 

Spośród obiektów kultury materialnej należy wymienić kościoły parafialne i filialne w : Bogumiłowie, Lipnej, Piotrowie, Witoszynie Dolnym. Na szczególną uwagę zasługują: średniowieczny kościół filialny w Lutynce zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku- murowany z kamienia, a także ruiny klasztoru w Straszowie oraz „Wieża Głodowa" w Przewozie.

Tereny obwodów łowieckich bogate w różnorodną zwierzynę ściągają amatorów polowań z Polski i zagranicy. Rzadkie gatunki drzew jakie można odnaleźć w naszych lasach to np. : sosna wejmutka, sosny smołowa, daglezja oraz kasztan jadalny.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie na dzień geotopu

Zaproszenie na dzień geotopu

Dzień Geotopu to nie tylko świetna okazja by odkryć unikatowe walory przyrodnicze naszego regionu. Dlaczego warto wziąć udział?

Będzie mnóstwo atrakcji – oczywiście w Leśnej Osadzie (tuż przy wieży widokowej), którą przygotują Lasy Państwowe i wielu Partnerów, również ze środowiska naukowego. W ofercie działań edukacyjno-promocyjnych: warsztaty pszczelarskie, malowanie na szkle, degustacja leśnych smaków i spacer z przewodnikiem wokół „Afryki”, czy pokazy batdrona.

Szczegóły wydarzenia i program znajdują się na Facebooku RDLP i Partnerów - warto dołączyć i być na bieżąco!   (link).

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 100-lecie Lasów Państwowych, i uzyskało wsparcie finansowe CILP.

Dla aktywnych – Indeks Przyjaciela Lasu, dzięki któremu goście Leśnej Osady będą mogli zdobyć leśną niespodziankę!

A dla miłośników rowerów i pasjonatów turystyki pieszej – integracja i wspólne zwiedzanie okolicznych terenów pokopalnianych z przewodnikiem. To świetny sposób na spędzenie soboty z rodziną i znajomymi!

Harmonogram
• 11:00 - Oficjalne rozpoczęcie Dnia Geotopu
• 11:00-16:00 - Działania edukacyjne w Leśnej Osadzie, przygotowane przez leśników i partnerów wydarzenia
• 11:00-16:00 - Atrakcje dla zdobywców Indeksu Przyjaciela Lasu:

  • warsztaty malowania na szkle 
  • warsztaty pszczelarskie 
  • degustacja leśnych smaków 

• 12:00-14:00 - Spacer z przewodnikiem wokół „Afryki”
• 14:00-16:00 - Ciepły poczęstunek dla gości z okazji jubileuszu 

Spotkajmy się tuż pod wieżą widokową – w samym sercu geościeżki!
Kontynuując regionalną strategię działań edukacyjnych w Leśnej Osadzie, będziecie można odebrać Indeks Przyjaciela Lasu i wziąć udział w fascynujących zabawach.
Warto odwiedzić każde stoisko edukacyjne Leśnej Osady i być aktywnym podczas przyrodniczych gier i zabaw - otrzymacie punkty w Indeksie Przyjaciela Lasu, uprawniają do odbioru leśnej niespodzianki!