Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warto zobaczyć

Nadleśnictwo Wymiarki ze względu na niepowtarzalną charakterystykę przyrodniczo - krajobrazową jest bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynku i turystyki wielu Polaków.

Corocznie nasze lasy odwiedzają zwolennicy grzybobrania, zbieracze borówek oraz wielu innych bogactw jakie oferują nasze bory. 

Sąsiedztwo przepływającej, granicznej rzeki Nysy Łużyckiej daje możliwość wędkowania oraz kajakarskich i pontonowych spływów nie tylko Polakom ale również innym obywatelom UE. W gospodarstwach agroturystycznych można skorzystać z przejażdżek konnych,  kajaków i rowerów wodnych.        

Przez teren Nadleśnictwa przebiega 6 oznaczonych ścieżek rowerowych tworzących tzw. "Koronę Wymiarek".

W północno - zachodniej części Nadleśnictwa można podziwiać piękno Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa". Przez teren Nadleśnictwa przebiega 15 południk, co oznaczone jest granitową płytą,umieszczoną  w oddziale leśnictwa Spalone, obręb Wymiarki.

Nadleśnictwa Wymiarki udostępnia również swoje drogi leśne do organizowania imprez masowych tj; rajdu motorów oraz samochodów terenowych. 

Spośród obiektów kultury materialnej należy wymienić kościoły parafialne i filialne w : Bogumiłowie, Lipnej, Piotrowie, Witoszynie Dolnym. Na szczególną uwagę zasługują: średniowieczny kościół filialny w Lutynce zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku- murowany z kamienia, a także ruiny klasztoru w Straszowie oraz „Wieża Głodowa" w Przewozie.

Tereny obwodów łowieckich bogate w różnorodną zwierzynę ściągają amatorów polowań z Polski i zagranicy. Rzadkie gatunki drzew jakie można odnaleźć w naszych lasach to np. : sosna wejmutka, sosny smołowa, daglezja oraz kasztan jadalny.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zimowa aura w lesie

Zimowa aura w lesie

Mimo iż zima astronomiczna trwa od 21 grudnia to realny jej „szturm” nastąpił na przełomie miesiąca stycznia i lutego 2021 roku.

Obfite opady śniegu i utrzymująca się mroźna pogoda sprawiły, że wiele osób miało okazję przypomnieć sobie zimy jakie przed laty stanowiły pewną normalność. Śnieżna i mroźna zima sprawiła, że w lesie pojawiły się piękne krajobrazy, z których korzystać mogło wielu miłośników przyrody.

 

Fot. J. Karwański

Jednocześnie poza oczywistymi względami estetycznymi przyciągającymi wielu profesjonalnych lub amatorskich miłośników fotografii, zalegająca pokrywa śnieżna spełnia także wiele funkcji środowiskowych wywierających również wpływ na wskaźniki gospodarcze. Z ekologicznego punktu widzenia opady śniegu mocno zwiększają tzw. powierzchniową retencję wody, której w ostatnich latach mamy ogromny deficyt. Gruba warstwa śniegu zapobiega także głębokiemu przemarzaniu ziemi, chroniąc tym samym uprawy rolne przed przemarzaniem oraz zimujące w niej zwierzęta. Długotrwałe susze w ostatnich latach spowodowały m.in. znaczne osłabienie odporności drzewostanów, które stały się podatne na wiele czynników szkodotwórczych. Nastąpiło również obniżenie poziomu wód gruntowych (susza hydrogeologiczna). Z wieloletniej analizy klimatycznego bilansu wodnego dla Polski, wynika, że od 1987 r. tylko cztery razy bilans dla całego kraju był dodatni bądź neutralny. W pozostałych latach był ujemny, a lata 2018 i 2019 miały najgorszy bilans wodny.

Aktualnie mamy do czynienia z dużymi wahaniami temperatury. Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki w ciągu jednego tygodnia odnotowano amplitudę w zakresie od około -20°C  do ca. +15°C. Zjawisko to spowodowało roztopy, które na obszarach leśnych powinny choćby częściowo uzupełnić deficyt wodny. Ponadto jest nadzieja, że śródleśne bagna, oczka wodne oraz zbiorniki ppoż. ponownie zostaną zasilone wodą.

Autor. J.Karwański