Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki zaliczane są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego. Z zagrożeniem pożarowym mamy do czynienia wówczas, gdy zachodzą takie warunki, przy których możliwe jest powstanie niekontrolowanego procesu spalania, wymagającego zorganizowanej akcji do jego likwidacji.

Główną przyczyną powstania pożarów w lesie jest nieostrożne obchodzenie się z ogniem, podpalenia oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Niebezpieczeństwo powstawania pożarów związane jest również ze zwiększoną penetracją lasów przez turystów i miejscową ludność podczas zbioru jagód i grzybów w okresie lata i jesieni. Wówczas najbardziej narażone na pożary są drzewostany położone w sąsiedztwie uczęszczanych dróg. Także duży ruch kołowy na drogach krajowych zwiększa zagrożenie pożarowe. 

Aby skutecznie ograniczać zagrożenie pożarowe  Nadleśnictwo Wymiarki zabezpiecza nasz lasy po przez:

  • utrzymywanie pasów biologicznych i pasów przeciwpożarowych oraz dróg pożarowych,
  • ciągłą obserwację z wykorzystaniem sieci-obserwacyjno alarmowej, składającej się z 3 dostrzegalni znajdujących się na naszym terenie oraz dostrzegalni z sąsiednich Nadleśnictw, z których obserwacja prowadzona jest bezpośrednio przez obserwatorów,
  • pracę punktu alarmowego Nadleśnictwa wyposażonego w mapę operacyjną, radiotelefon, mapę numeryczną, plan obrony przeciwpozarowej lasu, kancelarię map,
  • prowadzenie w okresie dużego zagrożenia pożarowego dyżurów domowych oraz patroli pracowników Straży Leśnej a w wyjątkowych sytuacjach po przez wprowadzanie przez Nadleśniczego okresowego zakazu wstępu do lasu,
  • prognozowanie zagrożenia pożarowego terenu Nadleśnictwa opartego o dane miejscowego punktu.

Do prowadzenia akcji gaśniczej poza ścisłą współpracą z Komendami Powiatowymi PSP w Żarach i Żaganiu oraz jednostkami OSP położonymi na terenie N-ctwa, Nadleśnictwo posiada samochód gaśniczy, motopompę, lądowisko, bazę podręcznego sprzętu przeciwpożarowego oraz ok. 40 punktów czerpania wody.

Na szeroką skalę prowadzona jest także akcja propagandowo - informacyjna oraz różnego rodzaju szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową w Nadleśnictwie.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NOWA FORMA OCHRONY PRZYRODY

NOWA FORMA OCHRONY PRZYRODY

Z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Wymiarki Rada Gminy w Trzebielu podjęła uchwałę o ustanowieniu użytku ekologicznego pn. „Turzycowe bobrowisko”.

Jest to już szósty użytek ekologiczny zlokalizowany w granicach administracyjnych gminy Trzebiel i jednocześnie pierwszy znajdujący się na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Wymiarki na terenie przedmiotowej gminy.

 

Fot. Szymon Grelak

 

Zgodnie z zapisami art. 42 ustawy o ochronie przyrody użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.

 

Ustanowiony użytek ekologiczny obejmuje obszar znaturalizowanych łąk wilgotnych sąsiadujących z ciekiem Skrodzica o łącznej powierzchni 1,53 ha wykazujących ślady zabagnienia będących m.in. efektem działalności bobrów.

 

Celem ochrony jest zachowanie wartości krajobrazowych, potencjału przyrodniczego, specyficznych stosunków wodnych, zbiorowiska roślinnego oraz popieranie spontanicznych procesów naturalnych samoregulacji. Użytek zwiększa również potencjał retencyjny obszaru, szczególnie dla ubogich siedlisk borowych oraz stwarza optymalne warunki dla rozwoju wielu gatunków zwierząt, w szczególności dla bobrów oraz ptactwa wodno-błotnego.

Fot. Szymon Grelak

 

Inwentaryzacja botaniczna wykazała występowanie na obszarze użytku ekologicznego trzydziestu siedmiu gatunków roślin.

 

Należy nadmienić, że ochrona przyrody jest jednym z najważniejszych wyzwań obecnych czasów. Poczynione działania w nadleśnictwie wypełniają zarówno zapisy ustawy o ochronie przyrody, o lasach, jak również wpisują się w prowadzoną przez Lasy Państwowe strategię zrównoważonego rozwoju oraz szerokiego wykorzystania wszystkich funkcji lasów.

 

Szczegóły dotyczace użytku ekologicznego Turzycowe bobrowisko można znaleźć tutaj