Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki zaliczane są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego. Z zagrożeniem pożarowym mamy do czynienia wówczas, gdy zachodzą takie warunki, przy których możliwe jest powstanie niekontrolowanego procesu spalania, wymagającego zorganizowanej akcji do jego likwidacji.

Główną przyczyną powstania pożarów w lesie jest nieostrożne obchodzenie się z ogniem, podpalenia oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Niebezpieczeństwo powstawania pożarów związane jest również ze zwiększoną penetracją lasów przez turystów i miejscową ludność podczas zbioru jagód i grzybów w okresie lata i jesieni. Wówczas najbardziej narażone na pożary są drzewostany położone w sąsiedztwie uczęszczanych dróg. Także duży ruch kołowy na drogach krajowych zwiększa zagrożenie pożarowe. 

Aby skutecznie ograniczać zagrożenie pożarowe  Nadleśnictwo Wymiarki zabezpiecza nasz lasy po przez:

  • utrzymywanie pasów biologicznych i pasów przeciwpożarowych oraz dróg pożarowych,
  • ciągłą obserwację z wykorzystaniem sieci-obserwacyjno alarmowej, składającej się z 3 dostrzegalni znajdujących się na naszym terenie oraz dostrzegalni z sąsiednich Nadleśnictw, z których obserwacja prowadzona jest bezpośrednio przez obserwatorów,
  • pracę punktu alarmowego Nadleśnictwa wyposażonego w mapę operacyjną, radiotelefon, mapę numeryczną, plan obrony przeciwpozarowej lasu, kancelarię map,
  • prowadzenie w okresie dużego zagrożenia pożarowego dyżurów domowych oraz patroli pracowników Straży Leśnej a w wyjątkowych sytuacjach po przez wprowadzanie przez Nadleśniczego okresowego zakazu wstępu do lasu,
  • prognozowanie zagrożenia pożarowego terenu Nadleśnictwa opartego o dane miejscowego punktu.

Do prowadzenia akcji gaśniczej poza ścisłą współpracą z Komendami Powiatowymi PSP w Żarach i Żaganiu oraz jednostkami OSP położonymi na terenie N-ctwa, Nadleśnictwo posiada samochód gaśniczy, motopompę, lądowisko, bazę podręcznego sprzętu przeciwpożarowego oraz ok. 40 punktów czerpania wody.

Na szeroką skalę prowadzona jest także akcja propagandowo - informacyjna oraz różnego rodzaju szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową w Nadleśnictwie.

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszym informatorem o ochronie PPOŻ znajdującym się pod tym linkiem


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Platforma lęgowa dla sokoła wędrownego zamontowana

Platforma lęgowa dla sokoła wędrownego zamontowana

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki w dniu 22 listopada 2020 r. zamontowana została platforma lęgowa dla sokoła wędrownego.

Nadrzewna populacja sokoła wędrownego wyginęła w Polsce wskutek zatrucia środowiska. Ostatnie gniazda stwierdzono w 1964 r. Pomimo zaprzestania używania silnie toksycznego środka DDT powszechnego w rolnictwie, leśny ekotyp tego gatunku nie odradzał się. Obecnie leśna populacja tego gatunku w Polsce szacowana jest na 30 par lęgowych.

Sokół wędrowny wbrew nazwie gatunkowej prowadzi w większości przypadków osiadły tryb życia. Odstępstwo od tej reguły obserwowane jest w populacjach występujących na północy zasięgu gatunku.

Sokół wędrowny od wieków wykorzystywany jest w sokolnictwie. Był najczęściej układanym ptakiem drapieżnym w czasach starożytnych. Uznany został za najszybszego ptaka na Ziemi. Największa zmierzona prędkość w locie nurkowym podczas polowania wyniosła 389 km/h.

Inicjatywa leśników ukierunkowana na rzecz ochrony przyrody jest również częścią badań naukowych prowadzonych przez jednego z zielonogórskich leśników w ramach rozprawy doktorskiej, dotyczącej nadrzewnej populacji sokoła wędrownego.

Montaż platformy lęgowej Fot. Mariusz Urban

Z uwagi na fakt, że nasi zachodni sąsiedzi doczekali się już całkiem ustabilizowanej populacji nadrzewnego sokoła wędrownego, platforma został zamontowana w drzewostanie sąsiadującym z Republiką Federalną Niemiec. Być może sąsiedztwo to będzie szczęśliwe i przyczyni się do wzbogacenia lubuskich lasów o nowych mieszkańców, na których czeka profesjonalnie przygotowane lokum.