Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki zaliczane są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego. Z zagrożeniem pożarowym mamy do czynienia wówczas, gdy zachodzą takie warunki, przy których możliwe jest powstanie niekontrolowanego procesu spalania, wymagającego zorganizowanej akcji do jego likwidacji.

Główną przyczyną powstania pożarów w lesie jest nieostrożne obchodzenie się z ogniem, podpalenia oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Niebezpieczeństwo powstawania pożarów związane jest również ze zwiększoną penetracją lasów przez turystów i miejscową ludność podczas zbioru jagód i grzybów w okresie lata i jesieni. Wówczas najbardziej narażone na pożary są drzewostany położone w sąsiedztwie uczęszczanych dróg. Także duży ruch kołowy na drogach krajowych zwiększa zagrożenie pożarowe. 

Aby skutecznie ograniczać zagrożenie pożarowe  Nadleśnictwo Wymiarki zabezpiecza nasz lasy po przez:

  • utrzymywanie pasów biologicznych i pasów przeciwpożarowych oraz dróg pożarowych,
  • ciągłą obserwację z wykorzystaniem sieci-obserwacyjno alarmowej, składającej się z 3 dostrzegalni znajdujących się na naszym terenie oraz dostrzegalni z sąsiednich Nadleśnictw, z których obserwacja prowadzona jest bezpośrednio przez obserwatorów,
  • pracę punktu alarmowego Nadleśnictwa wyposażonego w mapę operacyjną, radiotelefon, mapę numeryczną, plan obrony przeciwpozarowej lasu, kancelarię map,
  • prowadzenie w okresie dużego zagrożenia pożarowego dyżurów domowych oraz patroli pracowników Straży Leśnej a w wyjątkowych sytuacjach po przez wprowadzanie przez Nadleśniczego okresowego zakazu wstępu do lasu,
  • prognozowanie zagrożenia pożarowego terenu Nadleśnictwa opartego o dane miejscowego punktu.

Do prowadzenia akcji gaśniczej poza ścisłą współpracą z Komendami Powiatowymi PSP w Żarach i Żaganiu oraz jednostkami OSP położonymi na terenie N-ctwa, Nadleśnictwo posiada samochód gaśniczy, motopompę, lądowisko, bazę podręcznego sprzętu przeciwpożarowego oraz ok. 40 punktów czerpania wody.

Na szeroką skalę prowadzona jest także akcja propagandowo - informacyjna oraz różnego rodzaju szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową w Nadleśnictwie.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zanocuj w lesie

Zanocuj w lesie

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i survivalu Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.

Nadleśnictwo Wymiarki wyznaczyło w ramach Programu „Zanocuj w lesie” dwa obszary w leśnictwach Wymiarki i Zabłocie o łącznej powierzchni ok. 1500 ha, na których od 01.05.2021r. miłośnicy buschcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji mBDL Android lub  iPhone, gdzie z menu ożna wybrać – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego. W aplikacji mBDL można pobrać mapę offline.

 

 

Celem programu jest umożliwienie rozproszonego biwakowania na obszarze leśnym bez przygotowania przez nadleśnictwo infrastruktury biwakowej.

Program „Zanocuj w lesie” powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru,

  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
    -miejsce przy wiacie w oddz. 102, przy drodze Wymiarki-Lipna

    -oraz polana w oddz. 255 w pobliżu stawu
    Na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie" dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.

  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu Zakazy wstępu do lasu. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu Zasady korzystania z terenów leśnych

  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Na mapach powyżej kolorem czerwonym zakreślono fragmenty drzewostanów, w których mogą być prowadzone aktualnie prace gospodarcze. Zakaz wstępu w terenie oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawiane przy drogach i szlakach w rejonach prac.

  6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków

  7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które obwody łowieckie wyłączone z dzierżawienia (OHZ) mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!          

a. Obszar w leśnictwie Wymiarki – OHZ 227

b. Obszar w leśnictwie Zabłocie – OHZ 230

  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (materiały do pobrania ponżej) oraz przesłanie go na adres wymiarki@zielonagora.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Anna Basiura: tel. 795 533 825

e-mail: anna.basiura@zielonagora.lasy.gov.pl

preferowany kontakt mailowy

 

UWAGA

Już teraz możesz podzieliś się swoimi opiniami odnośnie wprowadzonej przez Lasy Państwowe akcji pt; "Zanocuj w lesie". Wejdź do zakładki Ankieta - to zajmie tylko 10min.

 

 

Materiały do pobrania:

  1. Decyzja Nadleśniczego Nadleśnictwa Wymiarki

  2. Regulamin,

  3. Zgłoszenie noclegu w ramach Programu Zanocuj w Lesie

  4. mapa-1mapa-2

  5. infografiki (1. jak odnaleźć się w lesie, 2. leśny savoir-vivre, 3. jak zachować się w lesie w czasie burzy)