Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Lasy Nadleśnictwa Wymiarki zaliczane są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego. Z zagrożeniem pożarowym mamy do czynienia wówczas, gdy zachodzą takie warunki, przy których możliwe jest powstanie niekontrolowanego procesu spalania, wymagającego zorganizowanej akcji do jego likwidacji.

Główną przyczyną powstania pożarów w lesie jest nieostrożne obchodzenie się z ogniem, podpalenia oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Niebezpieczeństwo powstawania pożarów związane jest również ze zwiększoną penetracją lasów przez turystów i miejscową ludność podczas zbioru jagód i grzybów w okresie lata i jesieni. Wówczas najbardziej narażone na pożary są drzewostany położone w sąsiedztwie uczęszczanych dróg. Także duży ruch kołowy na drogach krajowych zwiększa zagrożenie pożarowe. 

Aby skutecznie ograniczać zagrożenie pożarowe  Nadleśnictwo Wymiarki zabezpiecza nasz lasy po przez:

  • utrzymywanie pasów biologicznych i pasów przeciwpożarowych oraz dróg pożarowych,
  • ciągłą obserwację z wykorzystaniem sieci-obserwacyjno alarmowej, składającej się z 3 dostrzegalni znajdujących się na naszym terenie oraz dostrzegalni z sąsiednich Nadleśnictw, z których obserwacja prowadzona jest bezpośrednio przez obserwatorów,
  • pracę punktu alarmowego Nadleśnictwa wyposażonego w mapę operacyjną, radiotelefon, mapę numeryczną, plan obrony przeciwpozarowej lasu, kancelarię map,
  • prowadzenie w okresie dużego zagrożenia pożarowego dyżurów domowych oraz patroli pracowników Straży Leśnej a w wyjątkowych sytuacjach po przez wprowadzanie przez Nadleśniczego okresowego zakazu wstępu do lasu,
  • prognozowanie zagrożenia pożarowego terenu Nadleśnictwa opartego o dane miejscowego punktu.

Do prowadzenia akcji gaśniczej poza ścisłą współpracą z Komendami Powiatowymi PSP w Żarach i Żaganiu oraz jednostkami OSP położonymi na terenie N-ctwa, Nadleśnictwo posiada samochód gaśniczy, motopompę, lądowisko, bazę podręcznego sprzętu przeciwpożarowego oraz ok. 40 punktów czerpania wody.

Na szeroką skalę prowadzona jest także akcja propagandowo - informacyjna oraz różnego rodzaju szkolenia, podnoszące kwalifikacje zawodowe pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową w Nadleśnictwie.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zaproszenie na dzień geotopu

Zaproszenie na dzień geotopu

Dzień Geotopu to nie tylko świetna okazja by odkryć unikatowe walory przyrodnicze naszego regionu. Dlaczego warto wziąć udział?

Będzie mnóstwo atrakcji – oczywiście w Leśnej Osadzie (tuż przy wieży widokowej), którą przygotują Lasy Państwowe i wielu Partnerów, również ze środowiska naukowego. W ofercie działań edukacyjno-promocyjnych: warsztaty pszczelarskie, malowanie na szkle, degustacja leśnych smaków i spacer z przewodnikiem wokół „Afryki”, czy pokazy batdrona.

Szczegóły wydarzenia i program znajdują się na Facebooku RDLP i Partnerów - warto dołączyć i być na bieżąco!   (link).

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 100-lecie Lasów Państwowych, i uzyskało wsparcie finansowe CILP.

Dla aktywnych – Indeks Przyjaciela Lasu, dzięki któremu goście Leśnej Osady będą mogli zdobyć leśną niespodziankę!

A dla miłośników rowerów i pasjonatów turystyki pieszej – integracja i wspólne zwiedzanie okolicznych terenów pokopalnianych z przewodnikiem. To świetny sposób na spędzenie soboty z rodziną i znajomymi!

Harmonogram
• 11:00 - Oficjalne rozpoczęcie Dnia Geotopu
• 11:00-16:00 - Działania edukacyjne w Leśnej Osadzie, przygotowane przez leśników i partnerów wydarzenia
• 11:00-16:00 - Atrakcje dla zdobywców Indeksu Przyjaciela Lasu:

  • warsztaty malowania na szkle 
  • warsztaty pszczelarskie 
  • degustacja leśnych smaków 

• 12:00-14:00 - Spacer z przewodnikiem wokół „Afryki”
• 14:00-16:00 - Ciepły poczęstunek dla gości z okazji jubileuszu 

Spotkajmy się tuż pod wieżą widokową – w samym sercu geościeżki!
Kontynuując regionalną strategię działań edukacyjnych w Leśnej Osadzie, będziecie można odebrać Indeks Przyjaciela Lasu i wziąć udział w fascynujących zabawach.
Warto odwiedzić każde stoisko edukacyjne Leśnej Osady i być aktywnym podczas przyrodniczych gier i zabaw - otrzymacie punkty w Indeksie Przyjaciela Lasu, uprawniają do odbioru leśnej niespodzianki!