Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

(Nie)chciane pierwsze oznaki wiosny

(Nie)chciane pierwsze oznaki wiosny

Nie takich pierwszych oznak wiosny spodziewali się leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki. Nieznani sprawcy wyrzucili odpady do lasu. Policja i leśnicy poszukują sprawców. Leśnicy zwracają się o pomoc w rozwiązaniu sprawy.

Opony samochodowe zostały porzucone na terenie leśnictwa Jedliniec, w sąsiedztwie drogi relacji Gozdnica-Lipna. Opony nie posiadają oznak długotrwałego składowania. Sprawa została zgłoszona do organów ścigania a w sprawie gromadzone są dowody w celu ukarania sprawców tego nieodpowiedzialnego czynynu. Oprócz niszczenia pięknych walorów krajobrazowych śmieci wyrzucone do lasu stanowią niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia zwierząt oraz znacząco zwiększają zgrożenie pożarowe w lasach. 

Historia zatoczyła koło. W 2021 roku podobne zdarzenie miało miejsce w Nadleśnictwie Lubsko.
Wstępna kalkulacja wskazuje, że koszt uprzątnięcia opon może wynieść blisko 20 tyś złotych !!

Leśnicy zwracają się o pomoc w ustaleniu sprawcy. Każda informacja na ten temat może być pomocna w wykryciu i ukaraniu leśnego śmieciarza. 

Telefony:

  • Komendant Straży Leśnej: 602 366 190
  • Biuro Nadleśnictwa Wymiarki: 360 40 06

W zielonogórskich lasach w 2023 roku zebrano 4,3 tysięcy m3 śmieci, które zmieściłyby się w 60 wagonach towarowych. Kosztowało to wraz z utylizacją prawie 2 mln zł a w samym Nadleśnictwie Wymiarki kwota ta sięgnęła 113 tyś zł.

Lasy stanowią nasze nasze wspólne dobro, dlatego też zadbajmy o nie wspólnie !!