Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Brzegi Nysy Łużyckie w lepszej „klasie” czystości
Brzegi Nysy Łużyckie w lepszej „klasie” czystości
W sobotę, 26 kwietnia 2025 r., odbyła się lokalna akcja sprzątania w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Operacja Czysta Rzeka”.
Wydarzenie zorganizowane przez pracowników Nadleśnictwa Wymiarki stanowiło także element obchodów Dnia Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Uczestnicy spotkali się w miejscu postoju pojazdów (MPP) w Sanicach, skąd wyposażeni w worki na śmieci wyruszyli, by wspólnie posprzątać wyznaczone wcześniej odcinki brzegów rzeki Nysa Łużyckia stanowiącej granicę Państwa.
W akcji wzięli udział wolontariusze z nadleśnictwa oraz sołectwa Sanice wraz z rodzinami. Dzięki ich zaangażowaniu udało się uprzątnąć znaczną część terenu i przyczynić się do poprawy stanu lokalnego środowiska. Wydarzenie miało na celu nie tylko uporządkowanie przestrzeni, ale również integrację społeczności oraz promowanie troski o naturę i wspólnego działania na rzecz naszej planety.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich czas, wysiłek i pozytywną energię. Wasze zaangażowanie ma realne znaczenie dla naszej okolicy!
Należy nadmienić, że w skali kraju w tegorocznej akcji zarejestrowano łącznie 741 sztabów, które zorganizowały 941 akcji, gromadząc przy tym 31 223 uczestników, którzy zebrali ponad 503 tony śmieci.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka lokalna inicjatywa i spotkamy się ponownie, by wspólnie działać dla dobra środowiska !!!