Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

FORSOWANIE NYSY ŁUŻYCKIEJ

FORSOWANIE NYSY ŁUŻYCKIEJ

W dniu 16 kwietnia 2024 r. odbyły się uroczystości związane z obchodami 79. rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej.

Bitwa o Nysę Łużycką rozpoczęła się w dniu 16 kwietnia 1945 r., była elementem tzw. Operacji Łużyckiej i stanowiła jedną z najkrwawszych i najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej.

Mimo złego dowodzenia, żołnierze II Armii Wojska Polskiego powstrzymali niemiecką ofensywę, okupując to życiem i zdrowiem tysięcy ludzi. W walkach na Łużycach poległo blisko 5 tysięcy żołnierzy, ok. 10,5 tysiąca zostało rannych, a niemal 3 tysiące uznano za zaginionych.

Obchody rocznicowe upamiętniające rocznicę bitwy o Nysę Łużycką określanej mianem forsowania Nysy zorganizowane zostały w bieżącym roku w miejscowości Przewóz i w miejscowości Wymiarki.

W patriotycznych uroczystościach uczestniczyli również leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki, którzy złożyli okolicznościowe wiązanki pod pomnikami poległych żołnierzy.

Fot. B. Klikuszowian