Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejne pisklaki uratowane !!

Kolejne pisklaki uratowane !!

Nie dwa nie trzy a  sześć pisklaków potrzebowało pomocy leśników z Nadleśnictwa Wymiarki !! Dzięki szybkiej interwencji i zaangażowaniu pracowników Lasów Państwowych, sześciu pechowców trafiło pod opiekę profesjonalistów z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt-Klekusiowo. Jest to druga interwencja w tym roku.

Trio z sąsiedztwa uratowane
 

Do Nadleśnictwa Wymiarki w dniu 20 maja br., dotarła alarmująca wiadomość od uczniów Szkoły Podstawowej w Witoszynie, którzy przekazali informację o pisklakach znajdującym się poza gniazdem. Jakub Kazimir – Specjalista SL ds. ochrony lasu i przyrody natychmiast zareagował udając się pod wskazane miejsce. Okazało się, że pomocy potrzebuje 6 młodych sikorek, które najprawdopodobniej wypadły z gniazda znajdującego się w dziupli po złamanym konarze!

Ptaki zostały odpowiednio zabezpieczone nakarmione solidną porcją dżdżownic i tego samego dnia przewiezione do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Klekusiowo” w Tomaszowie Bolesławieckim. Tam, pod fachową opieką weterynarzy, pisklaki w inkubatorze dorosną do dnia wypuszczenia na wolność. Kolega Jakub, po raz kolejny pomógł skrzydlatym przyjaciołom.

Podczas dwóch interwencji w roku 2024 udało się uratować 9 piskląt !!
 

To jedna z wielu interwencji leśników z Nadleśnictwa Wymiarki. W bieżącym roku jest to już druga interwencja.  W ubiegłym roku interweniowaliśmy 6 razy, m.in. w odniesieniu do żurawia, sikorek, jeża, mysikrólika,krogulca. Zaistniała sytuacja doskonale pokazuje, że wraz z nastaniem wiosny podczas korzystania z uroków leśnych ostępów możemy spotkać chore lub ranne zwierzę.Dodatkowo na pochwałę zasługuje postawa młodych osób, które nie przeszły obojętnie obok bezbronnych i potrzebujących pomocy piskląt. Zasady postępowania prezentuje poniższa infografika.

Zachęcamy do zapoznania się z działalnością Klekusiowa (link).