Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NOWA ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-LEŚNA

NOWA ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-LEŚNA

Na terenie leśnictwa Zabłocie w miejscowości Sanice w dniu 19 września 2022 r. nastąpiło oficjalne otwarcie nowej ścieżki przyrodniczo-leśnej.

W drzewostanie zlokalizowanym w centralnym punkcie wsi, nieopodal świetlicy wiejskiej zainstalowane zostały tablice edukacyjne oraz ławki dla spacerowiczów. Była to oddolna inicjatywa mieszkańców sołectwa oraz władz Gminy Przewóz.  Ścieżka powstała przy dawnym dukcie spacerowym w parku, który zlokalizowany jest przy nieistniejących już dziś zabudowaniach pałacowych.  W działania skierowane na poprawę infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej oraz związanej z edukacją przyrodniczo-leśną zaangażowali się leśnicy, radni gminni, radni powiatowi władze Gminy Przewóz, a przede wszystkim mieszkańcy sołectwa Sanice.

Mieszkańcy Sołectwa Sanice (fot. K.Polus)

Determinacja i prace społeczne mieszkańców zaowocowały powstaniem bardzo fajnego miejsca. Ścieżka biegnie wzdłuż cieku wodnego od którego pochodzi Jej nazwa „Żółta Woda” w Sanicach. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do Jej odwiedzenia a placówki szkolne informujemy o możliwości prowadzenia zajęć terenowych przy wykorzystaniu ciekawych okoliczności przyrodniczych.

Autor. J.Karwański