Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OPERACJA CZYSTA RZEKA W DRUGIEJ ODSŁONIE

OPERACJA CZYSTA RZEKA W DRUGIEJ ODSŁONIE

Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi włączyli się w 6 edycję operacji Czysta Rzeka.

Inicjatywa ta funkcjonuje od 2019 r. i jest największą akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce, która działa w oparciu o powołane Sztaby Lokalne.

W bieżącym roku pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki zarejestrowali sztab lokalny pn. Czysta Nysa Łużycka. Była to już druga odsłona przedmiotowej akcji realizowana na trenie nadleśnictwa. Debiut naszych działań miał miejsce w 2023 r.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność dbania o otaczającą człowieka przyrodę oraz sprzątanie śmieci z rzek, ich linii brzegowych oraz okolicy.

W sobotnie popołudnie pracownicy nadleśnictwa wraz z rodzinami przystąpili do sprzątania linii brzegowej Nysy Łużyckiej przepływającej w okolicach miejscowości Sobolice, stanowiącej jednocześnie granicę państwa. W inicjatywie uczestniczyła również osobiście Pani Ewelina Rzepka – Wójt Gminy Przewóz, na terenie której realizowane było sprzątanie.

W efekcie podniesione śmieci trafiły do 67 worków o pojemności 120 litrów każdy. W nadrzecznych szuwarach odnaleziono również porzucone dwie lodówki! Objętość zebranych śmieci to ponad 7 metrów sześciennych, czyli pełny kontener wywożony przez śmieciarki. Podkreślenia wymaga fakt, że tak duże ilości śmieci zebrano na odcinku zaledwie 3 km rzeki.

Nasze działania pozwoliły na zaprezentowanie właściwej odsłony walorów przyrodniczych otoczenia rzeki oraz wyeliminowały odpady ze środowiska.

Operacja Czysta Rzeka w liczbach stan na 17.04.2024r.:

  • 20 500 uczestników w całej Polsce
  • 791 lokalnych akcji sprzątania
  • 141 ton uprzątniętych odpadów  

Dziękujemy wszystkim uczestnikom „wiosennych porządków” za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.

Podsumowaniem zorganizowanego wydarzenia mogą stanowić słowa jednej z uczestniczek „młodego pokolenia”, 5-letniej Nadii, która stwierdziła na zakończenie: „Teraz już będzie tutaj ładnie i czysto.”

Zachęcamy do włączenia się do przedmiotowej inicjatywy wszystkich ludzi czynu oraz społeczności lokalne, którym otaczająca nas przyroda nie jest obojętna.

Spotkajmy się nad rzeką i zróbmy coś dla Ziemi !!!

Autor J.Karwański/J.Kazimir