Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI

OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI

W związku z informacjami jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej w zakresie rzekomo planowanej wycinki drzew z gatunku grab pospolity w wieku powyżej 300 lat na terenie naszej jednostki, jako Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki oświadczam.

Jedynym miejscem gdzie zinwentaryzowano na gruntach Skarbu Państwa będących w zarządzie Nadleśnictwa Wymiarki graba pospolitego (Carpinus betulus L.) w wieku przekraczającym 300 lat jest powierzchnia zlokalizowana w województwie lubuskim, powiecie żagańskim, gminie Iłowa – obszar wiejski, obręb ewidencyjny Borowe, działka nr 616. Znajduje się tam pomnik przyrody o nazwie „Grab z jamą” ustanowiony w dniu 04.04.2013 r. na podstawie Uchwały Nr 211/6/XXIII/13 Rady Miejskiej w Iłowej z dnia 12 marca 2013 r.

Jest to obszar położony w sąsiedztwie dawnego zwierzyńca zwanego Gajem Klementyny utworzonego około 1840 r. Działania leśników w ramach prowadzonej, zrównoważonej gospodarki leśnej ukierunkowane są na przywrócenie parkowego charakteru tych drzewostanów i zostały rozpoczęte w 2002 roku. W 2025 r. zrealizowane zostały prace leśne, które nie wpłynęły w żaden negatywny sposób na istniejący pomnik przyrody, który był i nadal będzie chroniony przez leśników.

                                                                                                       Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki

                                                                                                                   Zdzisław Woźny