Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Studenci "Tropical Forestry" ponownie w Polsce

Studenci "Tropical Forestry" ponownie w Polsce

Studenci Leśnictwa Tropikalnego poznawali gospodarkę leśną realizowaną w polskich lasach

Nadleśnictwo Wymiarki po raz kolejny gościło studentów kierunku „Tropical Forestry” (Leśnictwo Tropikalne) z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.

Kierunek studiów adresowany jest głównie do osób z krajów tropikalnych i subtropikalnych, a jednym z celów jest zwrócenie uwagi na konieczność rozwijania gospodarki leśnej w kierunku zrównoważonego rozwoju pod względem aspektów ekonomicznych, społecznych i ekologicznych. Zgodnie z założeniami uczelni studentami są przyszli decydenci w gospodarowaniu zasobami leśnymi w odległych krajach.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja przybliżająca zarówno położenie Nadleśnictwa Wymiarki, jak również przedstawiająca działy gospodarki leśnej jakie są realizowane w Polsce. Studenci tradycyjnie już przyjechali na rowerach, co stanowiło dodatkową atrakcję i możliwość aktywnego spędzania czasu. Podczas wycieczki terenowej przedstawione zostały sposoby użytkowania lasu, zasady odnawiania zrębów czy wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Przedstawiono także proekologiczne działania Lasów Państwowych związane z pozostawianiem drzew dziuplastych, kęp starodrzewu na powierzchniach zrębowych oraz wykorzystywania sił przyrody do odnowień naturalnych lasu.

Studenci i opiekunowie mogli z bliska podziwiać ciekawy pomnik przyrody będący swoistą wizytówką Nadleśnictwa Wymiarki – sosnę dwunożną.

Tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem czego dowodem była duża ilość zadawanych pytań, ukierunkowanych głównie na zagadnienia techniczno-inżynierskie w zakresie leśnictwa.

Wizyta szybko dobiegła końca, ale pozostały zapowiedzi kolejnych odwiedzin w latach kolejnych. Cel spotkania został wypełniony, a przedstawione działania prospołeczne i proekologiczne realizowane w nadleśnictwie spotkały się z podziwem przybyłych studentów.

 

Autor: J.Karwański