Web Content Display Web Content Display

Szkodnictwo leśne

Do szkodnictwa leśnego należy zaliczyć ogół szkód antropogenicznych, związanych z działaniem człowieka w środowisku przyrodniczym, w tym w środowisku leśnym. Szkodnictwo leśne jest efektem szkodliwego oddziaływania człowieka na las i obiekty (przedmioty) z nim związane.

Rodzaje szkodnictwa leśnego:

1. Bezprawne korzystanie z lasu.
Polega na popełnianiu różnych czynów zabronionych prawem, przeważnie wykroczeń, związanych z pobytem człowieka w lesie i na gruntach leśnych.
 
2. Kłusownictwo       

Polega na nielegalnym pozyskiwaniu zwierzyny (zwierząt łownych) albo na usiłowaniu wchodzenia w posiadanie tej zwierzyny. Proceder ten uprawia nie tylko osoba całkowicie pozbawiona uprawnień do wykonywania polowania, ale również myśliwy polujący niezgodnie z przepisami prawa lub osoba nieprawnie zezwalająca na polowanie.

        
3. Kradzież i niszczenie mienia nadleśnictwa.
Grupa obejmuje różne składniki mienia Lasów Państwowych i innego posiadacza lasów, inne niż drewno, zwierzyna. Duży udział w grupie mają elementy terenowej infrastruktury technicznej.
 
4. Kradzież drewna z lasu państwowego
Kradzież drewna z lasu państwowego stanowi główną grupę i pozycję rodzajową szkodnictwa leśnego. Przypadki kradzieży drewna mogą być wykroczeniami lub przestępstwami, w zależności od wartości
spowodowanej szkody.  

Asset Publisher Asset Publisher

Back

DOBRA PASSA DLA GRZYBIARZY ROZPOCZĘTA

DOBRA PASSA DLA GRZYBIARZY ROZPOCZĘTA

Okres stosunkowo ciepłej jesieni połączonej z obfitymi opadami deszczu sprawił, że w naszych lasach nastąpił swoisty wysyp grzybów. Dla wielu osób grzybobranie to hobby, ale również okres kiedy można pozyskać smaczne okazy stanowiące składniki do wielu nietuzinkowych dań. Jest to także czas, kiedy wiele osób wybiera się do lasu.

W związku z powyższym chcielibyśmy przybliżyć kilka zasad związanych z tym zagadnieniem aby każde grzybobranie było dla nas zdrowe, satysfakcjonujące i bezpieczne.

Należy pamiętać, że grzyby są równie smaczne, co niebezpieczne, zwłaszcza wówczas, gdy ich od siebie nie odróżniamy. W Polsce występuje aż 3300 gatunków grzybów, z których tylko 44 gatunki jako jadalne zostały dopuszczone do użytku przez Ministerstwo Zdrowia. Należy też pamiętać, że 200 gatunków grzybów jest trujących, z czego kilka śmiertelnie.

Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują, że w trakcie grzybobrania wielu amatorów tego zajęcia traci orientacje terenową w lesie. Dlatego też prezentujemy kilka podstawowych zasad umożliwiających zidentyfikowanie swojego położenia, co przyspieszy także sprowadzenie pomocy w razie potrzeby.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki funkcjonuje pięć miejsc postoju pojazdów zlokalizowanych przy drogach publicznych, gdzie można zaparkować samochód wybierając się na grzyby.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie z poziomu aplikacji Mbdl [link2] (android) lub [link3] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego. Dodatkowo w aplikacji Mbdl można pobrać dane offline które działają w aplikacji pomimo braku internetu.

Aby móc zlokalizować się w dostępnym obszarze pomimo braku zasięgu, polecamy ściągnięcie mapy offline [załącznik poniżej] i postępowanie zgodnie z instrukcją [załącznik poniżej]