O nadleśnictwie

Nadleśnictwo Wymiarki jest najbardziej wysuniętą na południe jednostką spośród 20 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Lasy Nadleśnictwa położone są w kompleksie Borów Dolnośląskich, który jest jednym z największych w kraju.

Zasoby leśne

Głównym gatunkiem lasotwórczym w Nadleśnictwie Wymiarki jest sosna zwyczajna (Pinus sylvestris). Pozostałe gatunki występują na niewielkich powierzchniach.

Hodowla lasu

„Choć cel jest wzniosły i odległy, to droga do niego zaczyna się tu i dziś." (Hans Leibundgut).

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest jedną z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie wykorzystującą wiedzę teoretyczną i praktyczną w celu zabezpieczania lasu przed szkodami.

Użytkowanie lasu

Ocenia się, że „na pniu" obecnie w lasach Polski mamy 1,5 mld m3 drewna. W N-ctwie Wymiarki w ostatnich latach pozyskiwało średnio 70 tyś. m3 drewna z czego ok. 40 % jest pozyskiwane przez użytkowanie rębne. Reszta drewna jaką Nadleśnictwo Wymiarki pozyskuje pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój d-nów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach Nadleśnictwa prowadzi się również gospodarowanie zwierzyną. Na terenie N-ctwa leżą cztery obwody łowieckie, z których dwa o łącznej pow. blisko 22,5 tyś. ha stanowią Ośrodek Hodowli Zwierzyny oraz dwa dzierżawione przez „Koło Łowieckie Cietrzew" z siedzibą w Żarach o łącznej pow. blisko 14 tyś. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LEŚNA PACZKA

LEŚNA PACZKA

Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki już po raz czwarty przyłączyli się do "Szlachetnej Paczki".

Dzięki dobrowolnej zbiórce zorganizowanej wśród pracowników nadleśnictwa udało się pomóc rodzinie z powiatu żarskiego znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, dodatkowo zmagającej się z niepełnosprawnością dzieci. Zebrane środki pozwoliły zaspokoić bieżące niezbędne potrzeby rodziny. Łączna wartość przekazanej "paczki" wyniosła 3000 zł. Paczka została dostarczona w sobotę 14 grudnia w trakcie trwania tzw. Weekendu Cudów.

W paczce znajdowały się między innymi produkty żywnościowe, środki czystości, wyposażenia mieszkania w postaci dużej komody, odzież zimowa, materiały budowlane potrzebne do wyremontowania mieszkania oraz "szczególne upominki"- drobiazgi, o których marzą członkowie Rodziny i mogą ich szczególnie ucieszyć m. in. klocki lego Lego czy zestaw kosmetyków.

Akcja Szlachetna Paczka odbywa się pod hasłem Lubię ludzi. W tzw. Weekend Cudów (14-15 grudnia) wolontariusze dostatarczyli paczki do 17020 rodzin w potrzebie co przełożyło się na pomoc dla 44 600 osób. Wartość pomocy przekazanej Rodzinom podczas 24. edycji Szlachetnej Paczki wyniosła 72 456 980 zł ! Tak, ponad 72 mln zł!  

Mamy nadzieję, że dzięki ogromnym sercom pracowników nadleśnictwa oraz Szlachenej Paczce, święta rodziny pomimo wielu trosk będą spokojne,radosne i upłyną w rodzinnej atmosferze.Tylko razem możemy sprawić, że poruszających historii, jak te opisane rok rocznie na stronie Szlachetnej Paczki, będzie tylko mniej.

PAMĘTAJ RAZEM STAĆ NAS NA DOBRO. A DOBRO POWRACA