Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
 
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
 
Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:
  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
 
Plan Urządzenia Lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
 
Obowiązujący dla naszego Nadleśnictwa Plan Urządzania Lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

DOBRA PASSA DLA GRZYBIARZY ROZPOCZĘTA

DOBRA PASSA DLA GRZYBIARZY ROZPOCZĘTA

Okres stosunkowo ciepłej jesieni połączonej z obfitymi opadami deszczu sprawił, że w naszych lasach nastąpił swoisty wysyp grzybów. Dla wielu osób grzybobranie to hobby, ale również okres kiedy można pozyskać smaczne okazy stanowiące składniki do wielu nietuzinkowych dań. Jest to także czas, kiedy wiele osób wybiera się do lasu.

W związku z powyższym chcielibyśmy przybliżyć kilka zasad związanych z tym zagadnieniem aby każde grzybobranie było dla nas zdrowe, satysfakcjonujące i bezpieczne.

Należy pamiętać, że grzyby są równie smaczne, co niebezpieczne, zwłaszcza wówczas, gdy ich od siebie nie odróżniamy. W Polsce występuje aż 3300 gatunków grzybów, z których tylko 44 gatunki jako jadalne zostały dopuszczone do użytku przez Ministerstwo Zdrowia. Należy też pamiętać, że 200 gatunków grzybów jest trujących, z czego kilka śmiertelnie.

Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują, że w trakcie grzybobrania wielu amatorów tego zajęcia traci orientacje terenową w lesie. Dlatego też prezentujemy kilka podstawowych zasad umożliwiających zidentyfikowanie swojego położenia, co przyspieszy także sprowadzenie pomocy w razie potrzeby.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki funkcjonuje pięć miejsc postoju pojazdów zlokalizowanych przy drogach publicznych, gdzie można zaparkować samochód wybierając się na grzyby.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie z poziomu aplikacji Mbdl [link2] (android) lub [link3] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego. Dodatkowo w aplikacji Mbdl można pobrać dane offline które działają w aplikacji pomimo braku internetu.

Aby móc zlokalizować się w dostępnym obszarze pomimo braku zasięgu, polecamy ściągnięcie mapy offline [załącznik poniżej] i postępowanie zgodnie z instrukcją [załącznik poniżej]