Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie przetargu „Sprzątanie pomieszczeń biura Nadleśnictwa Wymiarki”

Ogłoszenie przetargu „Sprzątanie pomieszczeń biura Nadleśnictwa Wymiarki”

Nadleśnictwo Wymiarki ogłasza pisemny przetarg nieograniczony na wykonywanie usługi pod nazwą "Sprzątanie pomieszczeń biurowych Nadleśnictwa Wymiarki"

 

  1. Opis Przedmiotu Zamówienia:

Przedmiotem przetargu są usługi sprzątania pomieszczeń w biurze Nadleśnictwa Wymiarki, w tym kancelarii Leśnictwa Wymiarki oraz pokojów gościnnych, położonych w Wymiarkach przy ul. Łąkowa

  1. Kryterium wyboru wykonawcy – cena 60%, doświadczenie 40 % (szczegóły znajdują się w ogłoszeniu)
  1. Warunki realizacji zamówienia

Termin wykonania zamówienia: od 2 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r.

  1. Termin i sposób przekazania odpowiedzi przez wykonawcę.

1. Ofertę na załączonym Formularzu ofertowym wraz z podpisanym oświadczeniem o zapoznaniu się z umową oraz podpisaną klauzulą RODO należy złożyć w terminie do dnia 09.12.2024 r., do godziny 9:00 na adres: Nadleśnictwo Wymiarki ul. Łąkowa 1, 68-131 Wymiarki lub drogą elektroniczną na adres wymiarki@zielonagora.lasy.gov.pl w przypadku składania ofert drogą elektroniczną oferta, oświadczenie i klauzula winny zawierać podpis elektroniczny.

a) Do oferty należy dołączyć: w przypadku spółek cywilnych – kopię umowy spółki z wszystkimi aneksami,

b) w przypadku konsorcjum firm również umowę konsorcjum,

c) referencje.

2. Wszystkie dokumenty złożone w ofercie muszą być podpisane przez osobę/osoby uprawnione do reprezentowania firmy.

3. Wszystkie kopie dokumentów muszą być podpisane za zgodność z oryginałem przez osobę/osoby uprawnione do reprezentowania firmy.

4. UWAGA: za datę przyjęcia oferty przyjmuje się datę jej faktycznego doręczenia do sekretariatu Nadleśnictwa Wymiarki lub wpływu na adres mailowy Nadleśnictwa Wymiarki.

  1. Informacja o możliwości unieważnienia procedury wyboru wykonawcy:
    a) Nadleśnictwo zastrzega sobie możliwość unieważnienia procedury wyboru wykonawcy bez podania przyczyny.
    b) Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do unieważnienia procedury wyboru wykonawcy, również w przypadku gdy najniższa oferta kwotowa przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na wykonanie zamówienia.