Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sprzedaż bezpośrednia tusz dziczyzny

Nadleśnictwo Wymiarki zaprasza wszystkich chętnych do punktu sprzedaży bezpośredniej (PBS) zlokalizowanego w Wymiarkach. Nasz punkt oferuje dziczyznę pozyskaną na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny zarządzanego przez naszą jednostkę.

PBS stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów pragnących skorzystać z ekologicznego i najzdrowszego obecnie na rynku mięsa, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Naszym celem jest również promocja walorów smakowych dziczyzny oraz upowszechnianie jej spożycia.

Dlaczego dziczyzna?

Zainteresowania kulinarne konsumentów ukierunkowane są coraz częściej na żywność naturalną, wytwarzaną bez dodatków chemicznych. Ogromny potencjał w sprostaniu tych oczekiwań tkwi w dziczyźnie. Pod wieloma względami mięso zwierząt łownych żyjących w naturze jest bardziej atrakcyjne od mięsa zwierząt domowych. Do najważniejszych jego atutów należą niewątpliwie cechy sensoryczne i wartość żywieniowa.

Dziczyzna zawiera proporcjonalnie mniejszą ilość tłuszczu w porównaniu z mięsem wieprzowym. Tkankę tłuszczową zwierząt łownych charakteryzują komórki o małej średnicy. W znacznym stopniu tłuszcz jest rozmieszczony śródmięśniowo, pomiędzy pęczkami włókien mięśniowych, co sprzyja poprawie soczystości mięsa.

Ponadto surowiec mięsny pochodzący od zwierząt łownych, dzięki nieograniczonemu dostępowi do zróżnicowanej pod względem składu chemicznego paszy naturalnej, w porównaniu z mięsem zwierząt hodowlanych, zawiera około czterokrotnie więcej witamin i związków mineralnych co dodatkowo podnosi jego wartość żywieniową. W przypadku dziczyzny poziomy oznaczonych witamin: B1, B2, B5 oraz B6 były wyraźnie wyższe niż w mięsie wołowym czy wieprzowym.   

Nadleśnictwo Wymiarki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym sprzedaje nieskórowane tusze zwierzyny łownej (jeleni). Tusze sprzedawane są sezonowo, więc ich dostępność jest uzależniona od pory roku. Zamówienia realizowane są na bieżąco w zależności od aktualnie realizowanego pozyskania zwierzyny.

Dostępność dziczyzny w ciągu roku w Nadleśnictwie Wymiarki

Gatunek

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Jeleń

 

 

 

 

 

 

 

Od 21.08.

 

 

 

 

 

Sprzedaż bezpośrednia tusz zwierząt łownych (zwierzyny grubej) prowadzona

jest w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej (PSB) w miejscowości Wymiarki przy

ul. Leśnej 7, 68-131 Wymiarki.

 

Sprzedaż prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15. 00 przez leśniczego ds. łowieckich obwodu nr 227.

 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonu:

  • 530 857 783 - Pan Jarosław Karwański Zastępca nadleśniczego,
  • 692 412 653 - Pan Robert Wachulski leśniczy ds. łowieckich obwodu nr 227,

SKŁADANIE ZAMÓWIEŃ NA TUSZĘ

  1. Sprzedaż bezpośrednia odbywa się wyłącznie na rzecz osób, które złożyły oświadczenie o przeznaczeniu zakupionej tuszy na potrzeby własne niezwiązane z działalnością gospodarczą lub inną działalnością o charakterze profesjonalnym. Wzór oświadczenia znajduje się w plikach do pobrania.
  2. Zamówienie można składać pisemnie na adres siedziby Nadleśnictwa Wymiarki, ul. Łąkowa 1, 68-131 Wymiarki, na adres e-mail: wymiarki@zielonagora.lasy.gov.pl lub osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki.
  3. Zamówienie musi zawierać dane zamawiającego (imię, nazwisko, adres, telefon, gatunek, ilość sztuk zamawianej zwierzyny) oraz ośwaidczenie o którym mowa w pkt. 1.
  4. Po złożeniu zamówienia klient drogą telefoniczną lub poprzez e-mail otrzymuje informację o możliwości zrealizowania zamówienia.
  5. W przypadku większej liczby klientów obowiązywać będzie kolejność nadesłanych zamówień.

Aktualny cennik sprzedaży tusz zwierzyny łownej pozyskanej na rzecz innych osób i podmiotów w ramach sprzedaży bezpośredniej w OHZ Nadleśnictwa Wymiarki:

Gatunek i rodzaj zwierzyny

cena netto za 1 kg tuszy w skórze

Klasa Jakości

I

II

Poza normą

Jeleń - byk

11,80

9,44

7,55

Jeleń - łania

11,80

9,44

7,55

Jeleń - cielę

11,80

9,44

7,55

 
 

Preferowana płatność przy pomocy kart płatniczych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich koneserów dziczyzny do skorzystania z naszej oferty!

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

OPERACJA CZYSTA RZEKA W DRUGIEJ ODSŁONIE

OPERACJA CZYSTA RZEKA W DRUGIEJ ODSŁONIE

Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi włączyli się w 6 edycję operacji Czysta Rzeka.

Inicjatywa ta funkcjonuje od 2019 r. i jest największą akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce, która działa w oparciu o powołane Sztaby Lokalne.

W bieżącym roku pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki zarejestrowali sztab lokalny pn. Czysta Nysa Łużycka. Była to już druga odsłona przedmiotowej akcji realizowana na trenie nadleśnictwa. Debiut naszych działań miał miejsce w 2023 r.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na konieczność dbania o otaczającą człowieka przyrodę oraz sprzątanie śmieci z rzek, ich linii brzegowych oraz okolicy.

W sobotnie popołudnie pracownicy nadleśnictwa wraz z rodzinami przystąpili do sprzątania linii brzegowej Nysy Łużyckiej przepływającej w okolicach miejscowości Sobolice, stanowiącej jednocześnie granicę państwa. W inicjatywie uczestniczyła również osobiście Pani Ewelina Rzepka – Wójt Gminy Przewóz, na terenie której realizowane było sprzątanie.

W efekcie podniesione śmieci trafiły do 67 worków o pojemności 120 litrów każdy. W nadrzecznych szuwarach odnaleziono również porzucone dwie lodówki! Objętość zebranych śmieci to ponad 7 metrów sześciennych, czyli pełny kontener wywożony przez śmieciarki. Podkreślenia wymaga fakt, że tak duże ilości śmieci zebrano na odcinku zaledwie 3 km rzeki.

Nasze działania pozwoliły na zaprezentowanie właściwej odsłony walorów przyrodniczych otoczenia rzeki oraz wyeliminowały odpady ze środowiska.

Operacja Czysta Rzeka w liczbach stan na 17.04.2024r.:

  • 20 500 uczestników w całej Polsce
  • 791 lokalnych akcji sprzątania
  • 141 ton uprzątniętych odpadów  

Dziękujemy wszystkim uczestnikom „wiosennych porządków” za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.

Podsumowaniem zorganizowanego wydarzenia mogą stanowić słowa jednej z uczestniczek „młodego pokolenia”, 5-letniej Nadii, która stwierdziła na zakończenie: „Teraz już będzie tutaj ładnie i czysto.”

Zachęcamy do włączenia się do przedmiotowej inicjatywy wszystkich ludzi czynu oraz społeczności lokalne, którym otaczająca nas przyroda nie jest obojętna.

Spotkajmy się nad rzeką i zróbmy coś dla Ziemi !!!

Autor J.Karwański/J.Kazimir