Widok zawartości stron
Dla mediów
Rzecznik prasowy Nadleśnictwa
Anna Basiura
kom. +48 795 533 825
e-mail: anna.basiura@zielonagora.lasy.gov.pl
STRONA INTERNETOWA www.wymiarki.zielonagora.lasy.gov.pl
adres:
Nadleśnictwo Wymiarki
ul. Łąkowa 1
68-131 WYMIARKI
NIP: 9240005869
REGON: 970040238
e-mail: wymiarki@zielonagora.lasy.gov.pl
TELEFONY ALARMOWE
PUNKT ALARMOWO-DYSPOZYCYJNY
stacjonarny: +48 68 360 40 43
komórkowy: +48 795 539 197
Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej: 112
Państwowa Straż Pożarna: 998
Najnowsze aktualności
WIECZÓR AUTORSKI
WIECZÓR AUTORSKI
Nadleśnictwo Wymiarki wspólnie z Urzędem Gminy Przewóz zorganizowało w dniu 19 maja 2023 r. wieczór autorski z Panem Andrzejem Szelążkiem, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i autorem książki „Dzieci Wojny Historie Prawdziwe Ocalić od zapomnienia”.
Autor, leśnik w trzecim pokoleniu podjął się trudu spisania historii repatriantów, którzy wskutek wydarzeń II wojny światowej trafili na tzw. Ziemie Odzyskane. Sam bohater spotkania jest potomkiem „Dzieci Wojny”, którego rodzina wyjechała z położonej w dzisiejszej Ukrainie miejscowości Milczyce i osiedliła się w zachodniopomorskich Brwicach.
Wybór miejsca spotkania autorskiego nie był przypadkowy, bowiem większość osób żyjących w miejscowości Lipna pochodzi właśnie z wspomnianych Milczyc. W efekcie duża część społeczeństwa zamieszkującego Brwice i Lipną posiada wspólne więzy rodzinne.
Drugim prelegentem przybyłym na wieczór autorski był Augustyn Wiernicki, autor książki "Śladami Polskich Dzieci Wojny" i jednocześnie Prezes Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny.
Obaj prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali jak ważne jest zachowanie prawdy historycznej oraz konieczność uszanowania przeżyć i doznanych cierpień przez repatriantów z okresu II wojny światowej.
fot. J.Karwańska
Wydarzenie uświetnił występ dzieci z zespołu „Szyk” działającym przy Bibliotece i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju pod opieką instruktor Elżbiety Moski. Dzieci zaśpiewały piosemnki patriotyczne związane z tematyką spotkania.
fot. J.Karwańska
Ponadto Pan Andrzej Szelążek zaprezentował swoje płaskorzeźby wykonane z drewna lipowego inspirowane motywami przyrodniczymi, sakralnymi i środowiskiem leśnym.
fot. J.Karwańska
Spotkanie cieszyło się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności o czym świadczyła duża frekwencja przybyłych słuchaczy. Wspólne działanie nadleśnictwa i samorządu terytorialnego pozwoliło na wspomnienia bliskie sercom okolicznych mieszkańców oraz stanowiły powód do spotkania „wielkiej milczyckiej rodziny ”.