Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dla mediów

Rzecznik prasowy Nadleśnictwa 

Krzysztof Polus

kom. +48 531 237 247

e-mail:  krzysztof.polus@zielonagora.lasy.gov.pl

 

STRONA INTERNETOWA www.wymiarki.zielonagora.lasy.gov.pl

 

adres:

Nadleśnictwo Wymiarki

ul. Łąkowa 1

68-131 WYMIARKI

NIP: 9240005869

REGON: 970040238

 e-mail: wymiarki@zielonagora.lasy.gov.pl

 

TELEFONY ALARMOWE

PUNKT ALARMOWO-DYSPOZYCYJNY

stacjonarny: +48 68 360 40 43

komórkowy: +48 795 539 197

Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej: 112

Państwowa Straż Pożarna: 998

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

WIECZÓR AUTORSKI

WIECZÓR AUTORSKI

Nadleśnictwo Wymiarki wspólnie z Urzędem Gminy Przewóz zorganizowało w dniu 19 maja 2023 r. wieczór autorski z Panem Andrzejem Szelążkiem, Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i autorem książki „Dzieci Wojny Historie Prawdziwe Ocalić od zapomnienia”.

Autor, leśnik w trzecim pokoleniu podjął się trudu spisania historii repatriantów, którzy wskutek wydarzeń II wojny światowej trafili na tzw. Ziemie Odzyskane. Sam bohater spotkania jest potomkiem „Dzieci Wojny”, którego rodzina wyjechała z położonej w dzisiejszej Ukrainie miejscowości Milczyce i osiedliła się w zachodniopomorskich Brwicach.

Wybór miejsca spotkania autorskiego nie był przypadkowy, bowiem większość osób żyjących w miejscowości Lipna pochodzi właśnie z wspomnianych Milczyc. W efekcie duża część społeczeństwa zamieszkującego Brwice i Lipną posiada wspólne więzy rodzinne.

Drugim prelegentem przybyłym na wieczór autorski był Augustyn Wiernicki, autor książki "Śladami Polskich Dzieci Wojny" i jednocześnie Prezes Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Dzieci Wojny.

Obaj prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali jak ważne jest zachowanie prawdy historycznej oraz konieczność uszanowania przeżyć i doznanych cierpień przez repatriantów z okresu II wojny światowej.

fot. J.Karwańska

Wydarzenie uświetnił występ dzieci z zespołu „Szyk” działającym przy Bibliotece i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju pod opieką instruktor Elżbiety Moski. Dzieci zaśpiewały piosemnki patriotyczne związane z tematyką spotkania.

fot. J.Karwańska

Ponadto Pan Andrzej Szelążek zaprezentował swoje płaskorzeźby wykonane z drewna lipowego inspirowane motywami przyrodniczymi, sakralnymi i środowiskiem leśnym.

fot. J.Karwańska

Spotkanie cieszyło się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności o czym świadczyła duża frekwencja przybyłych słuchaczy. Wspólne działanie nadleśnictwa i samorządu terytorialnego pozwoliło na wspomnienia bliskie sercom okolicznych mieszkańców oraz stanowiły powód do spotkania „wielkiej milczyckiej rodziny ”.