Wydawca treści Wydawca treści

pozyskanie

Ocenia się, że „na pniu" obecnie w lasach Polski mamy 1,5 mld m3 drewna. W N-ctwie Wymiarki w ostatnich latach pozyskiwało średnio 70 tyś. m3 drewna z czego ok. 40 % jest pozyskiwane przez użytkowanie rębne. Reszta drewna jaką Nadleśnictwo Wymiarki pozyskuje pochodzi z zabiegów hodowlanych, które warunkują prawidłowy wzrost i dalszy rozwój d-nów. Dzięki temu zasobność naszych lasów stale rośnie.

Najczęściej stosowaną metodą pozyskiwania drewna w nadleśnictwie jest metoda sortymentowa oraz dłużycowa, co jest uwarunkowane obecnym popytem na taki właśnie surowiec.

Zadania średnioroczne wg PUL na lata 2020-2029

1. Pozyskanie grubizny (netto) – 112 367 m3 z tego w użytkowaniu:

  • ~przedrębnym - 57 270 m3
  • ~rębnym - 55 097 m3

2. Powierzchnia użytkowania rębnego – 243 ha

3. Powierzchnia użytkowania przedrębnego przedstawia się następująco:

  • pow. trzebieży wczesnych - 284 ha,
  • pow. trzebieży późnych - 1 178ha,
  • pow. czyszczeń późnych - 23 ha.

W N-ctwie Wymiarki pracują najnowocześniejsze maszyny do pozyskiwania i zrywki drewna – harwestery, forwardery i skiddery. Są one własnością firm-zakładów usług leśnych- wykonujących prace leśne.

W wymiarkowskich lasach nie brakuje jednak miejsc, gdzie wciąż bardziej ekonomiczne i wydajne są tradycyjne ręczne metody pracy – pilarką i ciągnikiem.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja #sadziMY - czeka na Was milion drzewek

Akcja #sadziMY - czeka na Was milion drzewek

Rusza ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej. W najbliższy czwartek i piątek we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny otrzyma sadzonkę. Do rozdania mamy aż milion młodych drzewek. To już trzecia edycja naszej wspólnej akcji.

Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

W siedzibach nadleśnictw udostępnimy każdemu chętnemu sadzonki rodzimych drzew i podpowiemy, w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Pamiętajmy, że niewielkie dziś drzewko wyrośnie na kilkudziesięciometrowy okaz. Takie drzewo to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

Naszą akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka weźmie udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków, wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolborskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostaną sosny, buki i jarzęby.

 

Na załączonej mapce można znaleźć najbliższą siedzibę nadleśnictwa – ich adresy są widoczne po przybliżeniu mapy. Drzewka będą rozdawane również w centralnych punktach miast, w których swoje siedziby mają regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Przygotowaliśmy w sumie aż milion sadzonek. Będzie je można odbierać w czwartek i piątek (30 września i 1 października) między 10:00 a 15:00 lub do wyczerpania zapasu przygotowanych drzewek.

 

 
Na terenie miasta Zielona Góra, od godz. 10:00 do 15:00 liub do wyczerpania zapasów, leśnicy będa przekazywali sadzonki w trzech punktach, tj. przy:
  • siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych  (ul. Kazimierza Wielkiego 24a),
  • leśniczówce w Parku Książęcym Zatonie (leśnictwo Zatonie),
  • siedzibie Nadleśnictwa Zielona Góra (Przysiółek Rybno 31).